Αιγέας-Αστέρια Αχαΐας 55-48: Στο κόλπο ο Αιγέας!

Ημερομηνία: 23-04-2019 | Συντάκτης:

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”86471″ img_size=”full”][vc_column_text]Ο Αιγέας νίκησε την πολύ δυνατή ομάδα των Αστεριών Αχαΐας με 55-48 στη Γαστούνη και μπήκε ξανά στο κόλπο της ανόδου στην Α2 ΕΣΚΑΗ. Από τα πλέι-οφ θα ανέβουν τρεις ομάδες, εκτός κι αν υποβιβαστεί και το Ληξούρι από τη Γ΄ Εθνική (υποβιβάστηκαν ήδη Κεραυνός Αιγίου και Έσπερος), οπότε θα προβιβαστούν δύο ομάδες. Η ομάδα του Λάμπη Τεκερλέκη ισοβαθμεί στην 3η  θέση με το Σκαγιοπούλειο και απομένουν δύο αγωνιστικές για την ολοκλήρωση των πλέι-οφ. Οι «μελανόλευκοι» έχουν να παίξουν με την Αγυιά στην Πάτρα και με το Σκαγιοπούλειο εντός, ένα παιχνίδι που πιθανόν να κρίνει και την άνοδο (είχαν χάσει με 4 πόντους στην Πάτρα).

Όσο για τον αγώνα με τα Αστέρια, ο Αιγέας ήταν αποφασισμένος για τη νίκη και την πήρε σχετικά εύκολα. Απέκτησε διψήφια διαφορά από το α΄ κιόλας δεκάλεπτο (15-3), κέρδιζε με 11 στο ημίχρονο και στο β΄ μέρος δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Γιατράς, Κορδοπάτης,  Γιαννακόπουλος, Μάλλιαρης καθοδήγησαν την ομάδα στην επίθεση, ενώ όλοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα.

Τα δεκάλεπτα:  15-3, 27-16, 43-30, 55-48.

Αιγέας: Βισβάρδης, Μάλλιαρης 8, Καραβίδας 2, Γιατράς 14(1), Καραθανάσης 5, Φραγκανδρέας 1, Γιαννακόπουλος 11(3), Τουρικης, Γιαρικάνης, Κορδοπάτης 14(2), Πετρόπουλος.

Αστέρια: Αναστασόπουλος 10, Κατσιδήμας, Τσομανης, Κωνσταντινόπουλος 18(1), Σώκος, Αζαριάς 11(2), Σέρμπος 9(1), Λινάρδος.