Α2 Εθνική: Ξεκίνημα με ήττα ο Κόροιβος

Ημερομηνία: 03-10-2020 | Συντάκτης:

Ο νεανικός φέτος Κόροιβος ξεκίνησε με ήττα το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής. Ηττήθηκε στη Βέροια από τον Φίλιππο με 79-54. Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου είχε δύο νέα πρόσωπα στη σύνθεσή της τον πάουερ φόργουορντ/σέντερ Δημήτρη Κουρέπη και τον φόργουορντ Αλέξανδρο Αγγελάκο.

Στο α΄ δεκάλεπτο, η ηλειακή ομάδα ήταν καλή σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκε 5 πόντους (17-22). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, κυρίως επιθετικά και ο Φίλιππος πέρασε μπροστά και στο ημίχρονο ήταν στο +9 (40-31). Στο β΄ μέρος δεν άλλαξε κάτι και οι Βεροιώτες έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 40-31, 60-40, 79-54.

Φίλιππος: Καραγεωργίου 2, Τσεσμετζίδης, Ντόβας 12 (4), Ελευθεριάδης 14, Αγραφιώτης, Κόθρας 18 (4), Παραπούρας 12 (3), Σουτζόπουλος 7, Κανταρκος 6, Πιλκουδης 8.

Κόροιβος: Σταυρακούκας 5 (1), Κουρέπης 14, Αγγελάκος 5 (1), Μαραγκάκης 4, Γκάτζιος 5 (1), Κατσαβόπουλος, Παπαδιονυσίου 4, Κάππος 2, Μιχαλούτσος 15 (3), Μπεκρής, Τσέλλος.