Α2 Εθνική: Νίκη με ψυχή ο Κόροιβος, στην παράταση επί του Αμαρουσίου-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 12-03-2022 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος πέτυχε μεγάλη νίκη επί του Αμαρουσίου στην Ήλιδα με 93-82 στην παράταση, δείχνοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα καθώς έχανε με 6 πόντους 2.45΄ πριν το τέλος κι έστειλε το ματς στην παράταση με τρίποντη βόμβα του Νίκου Παπαρέγκα, 18΄΄ πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας. Στο έξτρα πεντάλεπτο Μαστρογιαννόπουλος και Καλογερίας ανέλαβαν να… τελειώσουν την δουλειά και η ηλειακή ομάδα με επιμέρους σκορ 14-3 στην παράταση έφτασε στην νίκη με 11 πόντους διαφορά, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από παίκτες και φιλάθλους (φωτό). Εκπληκτικός ο Παπαρέγκας με 31 πόντους εκ των οποίων οι 22 στα πρώτα 13 λεπτά του αγώνα. 14 πόντους στο β΄ ημίχρονο και 20 συνολικά ο «Σάρας».

Ήταν η 13η νίκη του Κοροίβου στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής, που τον έφερε στην 2η θέση της βαθμολογίας σε ισοβαθμία με το Ψυχικό. Ο Κόροιβος έβγαλε ένα δύσκολο πρόγραμμα αγώνων, με 6 ματς σε 18 μέρες, με απολογισμό 5 νίκες-1 ήττα και απομακρύνθηκε αρκετά από την ζώνη των πλέι-άουτ. Πλέον, θα επιδιώξει να παραμείνει στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας και να παίξει στα πλέι-οφ.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 45-41, 64-60, 79-79 (κ.α.), 93-82 παρ.

Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 31 (3), Μίτροβιτς 7 (1), Καλογερίας 9, Ναούμης 2, Μαστρογιαννόπουλος 20 (2), Μιχαλούτσος 9 (1), Τάταρης 10, Μαστόρος 5 (1), Νάνος.

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Οικονομόπουλος 9 (1), Δόξας 1, Παπαγιάννης, Ξυδάς 22 (3), Ξύδης 8 (1), Προίσκος 4, Κανέλλης 6 (2), Μαργέλης, Παπαγεωργόπουλος 9 (2), Αρνόκουρος 12 (2), Κωνσταντακόπουλος 11 (1).

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την  Δευτέρα.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Κόροιβος-Μαρούσι 93-82 παρ.

Ψυχικό- Οίαξ Ν.  104-52

Καβάλα-Χ. Τρικούπης 74-77

Πανερυθραϊκός-Παγκράτι  93-62

Καρδίτσα -Δάφνη Δ. δεν διεξήχθη διότι η Δάφνη δήλωσε δυσκολία μετακίνησης στην πόλη της Θεσσαλίας. Για την τύχη του αγώνα θα αποφασίσει η Ε.Ο.Κ.

Δάφνη Δαφνίου (0-19) 19

* Εκκρεμούν οι αγώνες Καβάλα-Τρίτων (30/3) για την 19η αγωνιστική,  Χ. Τρικούπης-Ελευθερούπολη (30/3), Τρίτων-Ψυχικό (6/4) για την 20η αγωνιστική και Αμύντας –Τρίτων (13/3), Αγρίνιο-Φίλιππος Β. (30/3) και Καρδίτσα -Δάφνη  για την 21η αγωνιστική.