Α2 Εθνική: Μεγάλο διπλό στο Μαρούσι ο Κόροιβος-Τα αποτελέσματα

Ημερομηνία: 13-11-2021 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος, κερδίζοντας στο Κλειστό του Αγ. Θωμά το δυνατό Μαρούσι με 76-72. Ήταν η 4η νίκη σε 6 παιχνίδια για την ηλειακή ομάδα, που έχει ξεκινήσει πολύ καλά το πρωτάθλημα και ανήκει στις δυνατές ομάδες της φετινής Α2.

Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου, ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ (13-24 η α΄ περίοδος) και στο ημίχρονο προηγείτο με 3 πόντους (34-37). Στο 23΄ το Μαρούσι πέρασε μπροστά με 45-41, αλλά ο Κόροιβος προσπέρασε γρήγορα και τα 30 λεπτά αγώνα συμπληρώθηκαν με σκορ 57-61.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος προηγήθηκε 66-60, 7.30΄ πριν τη λήξη, το Μαρούσι απάντησε και πέρασε μπροστά 70-69 με τρίποντο του Γκαγκαλούδη, 3.25΄ πριν το φινάλε, αλλά ο Μαστρογιαννόπουλος με 2/2 βολές έκανε το 70-71 και ο Παπαρέγκας στα τελευταία δύο λεπτά μετέτρεψε το 72-71 σε 72-76 με πέντε δικούς του πόντους, χαρίζοντας τη νίκη στους «κυανόλευκους».

Ο Νίκος Παπαρέγκας σταμάτησε στους 28 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Διονύσης Τάταρης και 10 ο Γιάννης Μιχαλούτσος.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 34-37, 57-61, 72-76.

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 13 (3), Παπαγιάννης 1, Ξυδάς 7, Ξύδης 5 (1), Προίσκος 5, Κανέλλης, Σιδέρης, Μαργέλης 4, Παπαγεωργόπουλος 6, Αρνόκουρος 10, Κωνσταντακόπουλος 2, Γκαγκαλούδης 19 (3).

Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 28 (3), Μίτροβιτς 9 (1), Ετζιάκα, Μαστρογιαννόπουλος 4, Κάππος 2, Μιχαλούτσος 10 (1), Μαστόρος 4, Γκαβασιάδης 6 (1), Νάνος, Τάταρης 13.