Α2 Εθνική: Με Κεραμιδά και Χουχούμη, ο Κόροιβος επέστρεψε στις νίκες-Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ημερομηνία: 30-11-2019 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος στο ντεμπούτο του Κώστα Κεραμιδά στον πάγκο αλλά και του νεοαποκτηθέντος 23χρονου γκαρντ Νίκου Χουχούμη στο παρκέ, νίκησε τον Τρίτωνα στην Ήλιδα με 75-67, για την 9η αγωνιστική της Α2 Εθνικής κι έφτασε τις 4 νίκες στο πρωτάθλημα.

Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Νίκος Χουχούμης, που στην πρώτη συμμετοχή με τη φανέλα του Κοροίβου, πυροβολούσε ασταμάτητα από τα 6.75μ., πετυχαίνοντας 5 τρίποντα σε 6 προσπάθειες, έχοντας συνολικά 19 πόντους!

Ο Κόροιβος στο τέλος του α΄ δεκαλέπτου με ένα τρίποντο του Τάταρη κι ένα γκολ-φάουλ του Αθανασούλα πήρε προβάδισμα 7 πόντων (29-22). Με την έναρξη της β΄ περιόδου με το δεύτερο εύστοχο τρίποντο του Τάταρη η ηλειακή ομάδα έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (32-22), την οποία διατήρησε άνετα μέχρι το 30΄ (58-46), έχοντας φτάσει ακόμα και στο +17 στο 24΄ (52-35) και με τον Χουχούμη να έχει 4/5 τρίποντα!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Τρίτωνας με επιμέρους σκορ 2-11, μείωσε στους 3 (60-57) στο 33΄, αλλά ο Χουχούμης δήλωσε ξανά «παρών» και με το 5ο τρίποντο του στο ματς έδωσε ανάσα στον Κόροιβο, 63-57. Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Κόροιβος με πόντους από τους Αθανασούλα, Ματαλών, Χουχούμη διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους και πανηγύρισε μια πολύτιμη από κάθε άποψη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 43-33, 58-46, 75-67.

Κόροιβος (Κεραμιδάς): Ρουτκάουσκας 13, Χουχούμης 19 (5), Δημητρακόπουλος, Ματαλών 13 (2), Χρυσόπουλος 9 (2), Χατζηδάκης 1, Κάτζος, Αθανασούλας 14 (2), Μπεκρής, Τάταρης 6 (2).

Τρίτων (Μιχελάκος): Παπαδημητρίου 5, Κουτούλας 1, Γάργαλης, Καλαντζής 10 (1), Κόκκαλης, Παπαρέγκας 14 (4), Μαλτέσιος 5, Σπυριδάκης, Κουκουνιάς 9, Βερτούδος 9 (2), Στανόγεβιτς 14 (1).

Αμύντας 1-7 9

* Εκκρεμούν οι αγώνες Ανατόλια-Αμύντας (1/12) και Οίαξ-Ολυμπιακός Β΄ (4/12). Ο Ολυμπιακός έχει ξεκινήσει με -6 βαθμούς.