Α2 Εθνική: Κοροιβάρα, δάμασε τον Ηρακλή-Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ημερομηνία: 06-04-2019 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκης νίκησε τον πανίσχυρο Ηρακλή στο Κλειστό της Ήλιδας για την 25η αγωνιστική της Α2 Εθνικής, με 71-61 , δείχνοντας πως βρίσκει ξανά τον καλό του εαυτό την κατάλληλη στιγμή, πλησιάζοντας προς το φινάλε του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Σπύρου Σαμόλη, όπως και με τον Ερμή Αγιάς έπαιξε εξαιρετική άμυνα, κράτησε τον Ηρακλή στους 61 πόντους, φτάνοντας σε μια τεράστια νίκη, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Λεϊμάνις, Θεοδωράκο, Χείλαρη.

Ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα 11 πόντων στο 9΄ (12-23) αλλά οι κυανόλευκοι με τρίποντο του Καπώνη και καλάθι του Λεϊμάνις στο τελευταίο λεπτό, μείωσαν στους 6 πόντους (17-23). Στις αρχές του β΄ δεκαλέπτου Λεϊμάνις, Λαμπρόπουλος και Γραβάνης μείωσαν στον πόντο (24-25) και από κει και πέρα το παιχνίδι πήγε σχεδόν πόντο-πόντο.

33-37 έληξε το ημίχρονο και 53-53 η γ΄ περίοδος και στο τελευταίο δεκάλεπτο με πολύ δυνατή άμυνα και τρίποντα των Θεοδωράκου, Λαμπρόπουλου και Λεϊμάνις ο Κόροιβος έφτασε στο +12 (69-57), 2.30΄ πριν τη λήξη, σφραγίζοντας ουσιαστικά τη μεγάλη νίκη τη ηλειακής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 33-37, 53-53, 71-61.

Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη: Χείλαρης 11, Καπώνης 5 (1), Λαμπρόπουλος 8 (2), Μαραγκάκης 5, Γκιουζέλης 3 (1), Τσιάκος 7, Λεϊμάνις 18 (3), Γραβάνης 2, Θεοδωράκος 12 (2).

Ηρακλής: Αγγελακόπουλος 2, Αθανασούλας 9 (1), Σοκ 11 (3), Ρουτκάουσκας 6, Πολυτάρχου 12 (2), Κακαρούδης 4, Μπένας 8, Καλαϊτζίδης 7 (1), Γιαννακίδης, Τζουγκαράκης 2.

Κόροιβος -Ηρακλής 71-61

Πευκοχώρι -Εθνικός 98-96

Καστοριά -Ψυχικό 74-67

Απόλλων Πάτρας -Καρδίτσα 71-59

Ερμής Αγιάς -Γ.Σ. Αμαρουσίου 99-83