Α2 ΕΣΚΑΗ: Ήττα-πισωγύρισμα ο Αιγέας, πάλεψε ο Ίφιτος

Ημερομηνία: 21-02-2024 | Συντάκτης:

Για την 18η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΗ, ο Αιγέας Γαστούνης και ο Ίφιτος Πύργου γνώρισαν εντός έδρας ήττες από τον Σείριο και την Ναύπακτο αντίστοιχα, το απόγευμα της Δευτέρας. Ο Αιγέας έχασε με 20 πόντους από τον προτελευταίο Σείριο (61-81) και ο Ίφιτος με 8 (45-53) από τον τρίτο της βαθμολογίας ΠΑΣ Ναυπάκτου.

Κυρίως για τον Αιγέα πρόκειται για… αυτοκτονική ήττα καθώς είχε την ευκαιρία να κερδίσει τον  Σείριο και να εξασφαλίσει κατά μεγάλο ποσοστό την παραμονή στην κατηγορία. Στον αντίποδα δέχτηκε 49 πόντους στο β΄ ημίχρονο (28 στο δ΄ δεκάλεπτο) και το -5 στο 30΄ έγινε -20 στο τέλος του αγώνα!

Ο Ίφιτος πάλεψε κόντρα στην πιο δυνατή Ναύπακτο, έχανε με 8 στο ημίχρονο (25-33) και με την ίδια διαφορά στο 30΄ (35-47) και στο τελευταίο δεκάλεπτο μείωσε μέχρι τους 6 (43-49) τρία λεπτά πριν το τέλος. Στην συνεχεία όμως αστόχησε σε κρίσιμες επιθέσεις να πλησιάσει ακόμα περισσότερο και η Ναύπακτος έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από τον Πύργο.

Αιγέας-Σείριος 61-81

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 34-32, 48-53, 61-81.

Αιγέας (Τεκερλέκης): Γιατράς 8 (2), Παρασκευόπουλος 9, Καμίλης 8, Ράλλης 12 (1), Μουρτζίνης 4, Ζαφείρης 14 (1), Φιτσάλος 6 (2), Κόλλιας.

Σείριος (Τσίρος): Αντωνίου 7 (1), Χάρης 18, Ζανιάς 5, Μιχαλόπουλος 4, Π. Τσίρος 14 (2), Κωστούλας 25 (5), Στυλιδιώτης 6, Ροκίζας 2.

Ίφιτος-ΠΑΣ Ναυπάκτου  45-53

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 25-33, 35-47, 45-53.

Ίφιτος (Γ. Μπεκρής): Κ. Παπαδόπουλος 14, Ι. Φάκλαρης 4 (1), Αναγνώπουλος 3, Παρασκευόπουλος 8 (1), Κουκούμης 12 (1), Κορίζης 1, Κωνσταντόπουλος 3, Βακαλόπουλος, Ρουμελιώτης, Μιχαλόπουλος.

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σ. Σταθάτος): Ασημακόπουλος 10 (2), Σταμάτης 6, Πολύχρονος 24, Φρέγκου 3, Αμπλάς 5, Βαρελάς 5, Φούντας, Π. Σταθάτος, Στάικος.