Α2 ΕΣΚΑΗ: Εύκολες νίκες οι ηλειακές ομάδες-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 25-10-2024 | Συντάκτης:
Σύσσωμος ο Υπερίων μετά το νικηφόρο αγώνα με τη Νίκη Προαστείου.

Ο Ηρακλής νίκησε το Σοπωτό, ο Υπερίων τη Νίκη Προαστείου και η Γαστούνη τον Αχαϊκό

Οι τρεις ηλειακές ομάδες της Α2 ΕΣΚΑΗ, Ηρακλής Πύργου, Υπερίων Αμαλιάδας και Γαστούνη αξιοποίησαν τις έδρες τους το βράδυ της Τετάρτης, για την 3η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΗ, κερδίζοντας μάλιστα εύκολα τους αντιπάλους τους.

Γ.Ε.Π. Ηρακλής-Σοπωτό   71-56

Η Γ.Ε.Π. Ηρακλής του Γιώργου Λεβεντούρη κέρδισε το Σοπωτό με 71-56, στο Κλειστό «Γ. Βασιλακόπουλος» του Πύργου, παίρνοντας διαφορά 15 πόντων στο ημίχρονο (42-27), με 16 πόντους του Διαμαντόπουλου και 12 του Δασκαλόπουλου. Στο β΄ ημίχρονο η αχαϊκή ομάδα μείωσε μέχρι τους 9 πόντους και ουσιαστικά η πολύ ποιοτική πυργιώτικη ομάδα δεν απειλήθηκε, φτάνοντας στη νίκη με +15. Ο Παναγιώτης Διαμαντόπουλος ήταν ξανά πρώτος σκόρερ με 25 πόντους και 20 πρόσθεσε ο Γιώργος Δασκαλόπουλος. Ήταν η τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς για τους Πυργιώτες, που μαζί  με τη Ναύπακτο είναι οι μοναδικές αήττητες ομάδες της κατηγορίας.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-27, 55-41, 71-56.

Γ.Ε.Π. Ηρακλής (Λεβεντούρης): Βεργής 2, Σκαλτσάς 7, Σακελλαρίου 2,

Λαμπρόπουλος 3(1), Κωστόπουλος, Δασκαλόπουλος 20(3), Μυλωνόπουλος 6, Κάρδαρης, Γεωργόπουλος, Διαμαντόπουλος 25(2), Τροχανάς 6, Δημόπουλος

Σοπωτό (Κουρής): Αλαβέρας 13(4), Μπαράκος 11(1), Κανταρτζόπουλος 19(2), Ν. Παπαγεωργίου, Δελάρτας 7, Θωμάς, Β. Παπαγεωργίου 3(1), Λαυτσίδης 3, Μπρέστας, Τσατσούλης, Αξιώτης, Αργυρόπουλος

Υπερίων-Νίκη Προαστείου  81-58

Ο νεανικός Υπερίων του Σάκη Κουκουζέλη επιβλήθηκε εύκολα της Νίκης Προαστείου με 81-58 στο Κλειστό της Ήλιδας. Οι Αμαλιαδίτες ξεκίνησαν το ματς με το πόδι στο γκάζι (27-7 η α΄ περίοδος) με 4 τρίποντα από τους Κοντόπουλο, Κινινή, Νίκο Κατοχιανό και Καλοπίση και από κει και πέρα δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν σε μια άνετη επικράτηση. Κινινής, Κοντόπουλος, Ν. Κατοχιανός και Δημητρακόπουλος ήταν διψήφιοι και ο ταλαντούχος Υπερίων είναι πλέον στο 2-1.

Τα δεκάλεπτα: 27-7, 41-30, 63-42, 81-58.

Υπερίων (Κουκουζέλης): Γ. Κατοχιανός  2, Δημητρακόπουλος Θ. 13, Αργυρόπουλος, Κοντόπουλος 17(3), Νιπεργιάλης 2, Θεοδωρακόπουλος, Καλοπίσης 3(1), Ν. Κατοχιανός 14(1), Κινινής 19(3), Ράλλης 2, Δημακόπουλος 6, Αδαμόπουλος 3(1).

Νίκη Προαστείου (Λύτρας): Κουκουβάος, Παπαδόπουλος 4, Γονιδάκης 2, Σπύρου, Αρμαγος 4, Παπαηλίου 13(3), Κονδύλης 9, Κουμαρης, Γαλάνης 6, Αβραμίδης 2, Μπαράκος 2, Κουτσούκος 16.

Γαστούνη B.C.-Αχαϊκός  71-52

Τέλος, η Γαστούνη B.C. πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, επί του Αχαϊκού με 71-52. Στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 7 πόντους (38-31) και στο τελευταίο δεκάλεπτο ξέφυγε με δύο τρίποντα του Γιατρά κι έφτασε εν τέλει εύκολα στη νίκη με +19. Γιατράς, Κολοτούρος, Παρασκευόπουλος και Ράλλης είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 38-31, 49-40, 71-52.

Γαστούνη B.C. (Τεκερλέκης): Γιατράς 18 (2), Κολοτούρος 15, Παρασκευόπουλος 11 (1), Κορδοπάτης 8, Ανδρικόπουλος 3 (1), Ράλλης 10, Σκουρλής 3 (1), Σούπουλι 3 (1), Γιαρικάνης, Κοτσέτας, Παπαγεωργίου.

Αχαϊκός (Σίνος): Δημόπουλος 10 (2), Βεσκούκης 3 (1), Τζούδας 6, Καμάτσος 8, Μαργαρίτης 2, Λεμποτέσης 6 (2), Κανατάς 10, Μπατζαλής 4, Ρετσίνας 3, Λατανης.

Κεφαλληνιακός-Πρ. Ηλίας 69-43

Ηρακλής-Σοπωτό   71-56

Ακράτα-Σείριος  48-65
Πήγασος-Σκαγιοπούλειο  47-50
Ιτιές-ΠΑΣ Ναυπάκτου  47-71