Α2 ΕΣΚΑΗ: 25 στα 25 με «τριαντάρα» ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας

Ημερομηνία: 10-04-2019 | Συντάκτης:

Με μια ακόμα εκπληκτική εμφάνιση, παρά την απουσία του Βασίλη Λυμπέρη λόγω τραυματισμού, ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας νίκησε στην Πάτρα την Ε.Α. Παραλίας με 58-88 και ετοιμάζεται να κάνει ιστορικό ρεκόρ, να κατακτήσει αήττητη το πρωτάθλημα (απομένει ένας αγώνας, την Κυριακή 21 Απριλίου, εντός έδρας με τη Γαλήνη).

Οι Αμαλιαδίτες κατέθεσαν ψυχή στο Κλειστό των Ροϊτίκων, επιβάλλοντας από το πρώτο δευτερόλεπτο μέχρι το τελευταίο του παιχνιδιού την ανωτερότητα τους. Στο 10’ το σκορ ήταν στο 15-24, ενώ στο ημίχρονο ήταν 27-38. Ανεβάζοντας πολύ το ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και σκοράροντας με όλους τους τρόπους έκαναν στο 30’ το σκορ 46-63.

Το κερασάκι στην τούρτα ήταν το μαγικό τέταρτο δεκάλεπτο, όπου μετά από μπασκετική πανδαισία έκαναν το τελικό 58-88.

Ε.Α. Παραλίας (Αναστασόπουλος): Κόττας, Σιδέρης 6, Μαυροθαλασσίτης 10, Αντωνόπουλος 19, Βανδώρος 10, Κολλιόπουλος, Αλεξόπουλος 6 (2), Αποστολόπουλος, Μάλλιαρης 4, Χριστόπουλος, Σταθόπουλος 3(1).

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας (Κιούφης): Αρβανιτάκης 3(1), Παπαγιάννης 3(1), Θεοδωρόπουλος 5(1), Καλλιώρας, Κιούφης 26 (5), Δασκαλόπουλος 4, Αντωνόπουλος 1, Μαντούβαλος 4, Πίκιος 26 (1), Αγραπιδάκης 16.