A1 PLAYSPORTS: ΠΑΟΒ και Αστέρας τα ντέρμπι-Νίκη για Τραγανό, ισοπαλίες σε Επιτάλιο, Λεχαινά, Σπιάντζα, Γούμερο-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 04-01-2023 | Συντάκτης:

ΠΑΟ Βάρδας και Αστέρας πήραν τα ματς κορυφής με Ηλειακό Βαρθολομιού και Ολυμπιακό Σαβαλίων αντίστοιχα, για την 11η αγωνιστική της Α1 PLAYSPORTS. O ΠΑΟΒ βρέθηκε να χάνει 1-0 με πέναλτι του Ηλιάκη στο 5ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια αντέδρασε και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 2-1 με γκολ των Πλαστουργού,  Παρασκευόπουλου. Στο β΄ μέρος, στο 85΄ και 90΄, Μικελάτος και Λαθύρης διαμόρφωσαν το τελικό 4-1.

Ο Αστέρας με γκολ του Κολτσίδα στο 20ο λεπτό με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έκαμψε την αντίσταση του Ολυμπιακού Σαβαλίων, στο ντέρμπι του Δήμου Ήλιδας (0-1).

Στο Τραγανό η Νίκη επέστρεψε στα τρίποντα επικρατώντας 2-0 του Α.Ο. Μακρισίων, με δύο γκολ του αρχηγού της Νίκου Κολοτούρου στο 24΄ και 75΄, το δεύτερο με πέναλτι που κέρδισε ο Δημήτρης Κολοτούρος.

Στα Λεχαινά, Ηλειακός και Ξενοφών ήρθαν ισόπαλοι 1-1. Το 1-0 έκανε στο 3ο λεπτό ο νεοαποκτηθείς για τους «γαλάζιους» Δημήτρης Ανδρεόπουλος από γύρισμα του Νικολόπουλου και ο Ξενοφών ισοφάρισε στο 80΄ με τον Πάρη Κωνσταντόπουλο με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Διονυσόπουλος.

Στο Ενωσιακό της Σπιάντζας, Πέλοπας και Δόξα Ν.Μ. μοιράστηκαν τα γκολ και τους βαθμούς (1-1). Ο Πέλοπας προηγήθηκε στο 43΄ με προβολή του Διαμαντάκου από σέντρα του Χαραλαμπόπουλου από δεξιά και η Δόξα στο ντεμπούτο του Μ. Παπουτσή στον πάγκο (παρατάχθηκε χωρίς τους Πυρρή, Παπαδάτο, Διαμαντή Παναγόπουλο, Καλογερόπουλο και Κούντουρα που αποχώρησαν), ισοφάρισε στο 77΄ με εκπληκτικό απευθείας φάουλ του αρχηγού της, Κωνσταντίνου Δημητρόπουλου (δοκάρι και στα δίχτυα).

Στο Γούμερο η Ολυμπιάδα έσωσε τον βαθμό (2-2) στο 97΄ με πέναλτι του Γ. Ροδόπουλου, σε υπόδειξη για χέρι. Το 1-0 είχε κάνει ο Νίκος Ροδόπουλος στο 50΄ και η Δάφνη είχε ανατρέψει το σκορ στο 65΄ και στο 80΄ με τον Πετρόπουλο και τον νεοαποκτηθέντα Κώστα Θεοφιλόπουλο.

Τέλος, στο Επιτάλιο, Αλφειός και Θύελλα κόλλησαν στο μηδέν (0-0).

*Αναλυτικά ρεπορτάζ στο αυριανό φύλλο της Πρωινής.

ΠΑΟ Βάρδας – Ηλειακός Β. 4-1
Ολυμπιακός Σ. – Αστέρας 0-1

Αλφειός-Θύελλα  0-0

Ηλειακός Λ.- Ξενοφών 1-1
Πέλοπας- Δόξα Ν.Μ.  1-1
Νίκη Τρ. – Α.Ο. Μακρισίων  2-0
Ολυμπιάδα – Δάφνη 2-2