Α1 ΕΣΚΑΗ: Πρώτη νίκη με διπλό ο Ολυμπιονίκης

Ημερομηνία: 12-11-2018 | Συντάκτης:

Ο Ολυμπιονίκης πέτυχε την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΗ και μάλιστα εκτός έδρας, στο Κλειστό της Αλεξιώτισσας επί του Προφήτη Ηλία/ΠΑΟΚ με 59-62.

Η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη ήταν εξαιρετική στο α΄ ημίχρονο και πήρε από το α΄ κιόλας δεκάλεπτο διψήφια διαφορά (4-15), ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 14 πόντους (15-29), παίζοντας πολύ δυνατή άμυνα. Ο Προφήτης αντεπιτέθηκε στη γ΄ περίοδο και με επιμέρους σκορ 21-5, πέρασε μπροστά 36-34 στο 30΄.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Πατρινοί έφτασαν στο +6 στο 33΄ (46-40) αλλά μετά από λογομαχία Κουτρουμάνη-Σάκη Κωνσταντόπουλου, ο παίκτης των γηπεδούχων αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ και με 3 εύστοχες βολές του Σακελλαρίου ο Ολυμπιονίκης μείωσε στους 3. Ακολούθησε απίθανο τρίποντο του Σακελλαρίου από τα 8 μέτρα και η ηλειακή ομάδα ισοφάρισε 46-46. Από κει και πέρα το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο και ο Σαλάι με καλάθι και μία εύστοχη βολή έκανε το 58-60. Στα τελευταία 2 δευτερόλεπτα ο Προφήτης είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με βολές του Μπούτου. Έχασε όμως τη μία και το παιχνίδι τελείωσε με νέο καλάθι του Σαλάι στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 4-15, 15-29, 36-34, 59-62.

Πρ Ηλίας/ΠΑΟΚ (Σιαμαντάς): Χουλιάρας 3, Τραγάρας 10(1), Καραχάλιος 14, Παντελίδης 2, Μήλας, Χρονόπουλος, Δ. Σιαμαντάς, Καρακάσης 11(1), Κωσταγιαννακόπουλος 12, Κουτρουμάνης 4, Μπούτος 3.

Ολυμπιονικης (Λεβεντούρης): Μπουγάς, Μπ. Κωνσταντόπουλος 5(1), Τροχανάς 4, Σακελλαρίου 23(4), Σαλάι 14, Στούκας 7(1) Δ. Κωνσταντόπουλος 7(1), Κωσταρέλλος 2.