Α1 ΕΣΚΑΗ: Εύκολα στο ηλειακό ντέρμπι ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 19-11-2019 | Συντάκτης:

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας νίκησε εύκολα στο ηλειακό ντέρμπι τον Ολυμπιονίκη στην Αρχ. Ολυμπία με 80-106 κι έφτασε τις 6 νίκες σε 7 αγώνες στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΗ, σε αντίθεση με τον Ολυμπιονίκη που έμεινε στο 2-5.
Η ομάδα του Βασίλη Νιπεργιάλη, που αγωνίστηκε χωρίς τους Κιούφη, Θεοδωρόπουλο επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της κόντρα στον μαχητικό Ολυμπιονίκη, που παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες (Κωνσταντόπουλος, Κριτσέλης, ο εδώ και καιρό τραυματίας Στούκας και ο νεοαποκτηθείς Βασιλειάδης) και με τον Σακελλαρίου να παίζει με πυρετό, πάλεψε όσο μπορούσε και στο α΄ ημίχρονο έμεινε σχετικά κοντά στο σκορ.
Ο Α.Σ.Σ. πήρε εξαρχής προβάδισμα, μέχρι και 12 πόντους στο 7΄ (8-20), ο Ολυμπιονίκης μείωσε στον πόντο στο 12΄ (29-30), αλλά ο Μαναβόπουλος κατά βάση (είχε 21 πόντους στο α΄ ημίχρονο) έστειλε τη διαφορά στο +9 στο ημίχρονο (43-52).

Στη γ΄ περίοδο τα τρίποντα των Παπαγιάννη, Κάλλη εκτόξευσαν τη διαφορά στο +24 στο 28΄ (56-80) και το ματς πλέον είχε κριθεί.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 43-52, 62-85, 80-106.

Ολυμπιονίκης: Μίχος, Χρονόπουλος 10, Κωνσταντίνου, Λαμπρόπουλος 22 (5), Χατζής 16, Κατσαϊδώνης 2, Σακελλαρίου 11 (2), Κοντόγιωργας 13 (1), Λαζανάς 6 (1), Γεωργιόπουλος.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας: Παπαθανασόπουλος 4, Παπαγιάννης 17 (4), Αντωνόπουλος, Τοπιντζής 2, Συνετός 15, Μαναβόπουλος 26, Κάλλης 16 (3), Πίκιος 18 (1), Αγραπιδάκης, Νικολόπουλος 4, Μαντούβαλος 4.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Τετάρτη.

ΑΓΕΖ-Απολλωνιάδα 59-52

Ολυμπιονίκης- Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας 80-106

Ολυμπιάδα-Παναχαϊκός 82-67

Κεραυνός-Γαλήνη 80-70

Αραχωβίτικα-Ε.Α.Π. 52-77