Α1 ΕΣΚΑΗ: Διπλό στην Ολυμπιάδα και κορυφή η Αμαλιάδα-Νίκη παραμονής ο Ολυμπιονίκης-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 18-02-2020 | Συντάκτης:

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας νίκησε την Ολυμπιάδα στην Πάτρα με 71-77 και σε συνδυασμό με την ήττα του Προμηθέα 2014 από την Ε.Α.Π., ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας της Α1 ΕΣΚΑΗ (υπερτερεί στην ισοβαθμία με τον Προμηθέα) κι έβαλε ένα ακόμα λιθαράκι για την κατάκτηση της πρωτιάς στην κανονική περίοδο, που δίνει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ.

Με αμυντικά προβλήματα ξεκίνησε τον αγώνα ο Α.Σ.Σ. και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο α΄ δεκάλεπτο με 21-18. Μετά το 14΄ άρχισε η αντεπίθεσή του,  που τον έφερε μπροστά στο ημίχρονο 35-37, σαφώς βελτιωμένο σε άμυνα και επίθεση.

Το β΄  ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στην ομάδα του Βασίλη Νιπεργιάλη, αφού κυριαρχώντας κάτω από τα καλάθια αλλά και πυροβολώντας από τα 6.75μ.,  άρχισε να ανοίγει την διαφορά, που έφτασε μέχρι και τους 11 πόντους, για να κλείσει το γ΄ δεκάλεπτο στο 49- 54.

Ίδιο σκηνικό στην τελευταία περίοδο όπου με στοχευμένες επιθέσεις και δυνατή άμυνα, η Αμαλιάδα προηγήθηκε 59-70 στο 36΄ .

Η Ολυμπιάδα κατάφερε να μειώσει 1. 23´ πριν τη λήξη σε 71-75, αλλά η νίκη πήγε στην ηλειακή ομάδα με 71-77, μέσα σε πανηγυρισμούς από τους παίκτες, το σταφ και τους φίλους της ομάδας, που ακολούθησαν για μια ακόμα φορά την αποστολή σε εκτός έδρας αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 35-37, 49-54, 71-77.

Ολυμπιάδα: Καραχάλιος Ν. 4, Πελεκούδας 6, Γιαλελής Ε. 7(1), Τραγαράς 9(1), Πολυδωρόπουλος 27, Λεβεντόπουλος 10, Γιαλελής Β. 8..

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας: Αντωνόπουλος 3(1), Θεοδωρόπουλος 3(1), Τοπιντζής, Κιούφης 6(1), Συνετός 9(2), Μαναβόπουλος 12(1), Κάλλης 20(4), Παπαγιάννης, Αγραπιδάκης, Νικολόπουλος 22(1), Μαντούβαλος 2.

Ολυμπιονίκης-Απολλωνιάδα 73-70

Ο Ολυμπιονίκης απέδειξε ξανά πόσο δυνατός είναι στην έδρα του, κερδίζοντας την Απολλωνιάδα με 73-70 και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή, ακόμα κι αν υποβιβαστεί και τρίτη ομάδα από την Α1 ΕΣΚΑΗ. Το ματς, που είχε συναρπαστική εξέλιξη, κρίθηκε με ένα τρίποντο του «μπομπέρ»  Γιάννη Λαμπρόπουλου, 15΄΄ πριν τη λήξη, που έκανε το 72-70 και με μία εύστοχη βολή του Μπάμπη Κωνσταντόπουλου (73-70), 2΄΄ πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 39-39, 58-59, 73-70.

Ολυμπιονίκης (Παναγόπουλος): Γεωργόπουλος 2, Μίχος, Χρονόπουλος 10, Λαμπρόπουλος 14(4), Λαζανάς 5(1), Σακελλαρίου 17(3), Στούκας 11(1), Μπ. Κωνσταντόπουλος 12(3), Κωσταρέλλος 2.

Απολλωνιάδα (Βουρλούμης): Μπιλαλης 27(5), Τσαλαπάτας, Αφαλωνιάτης, Κωτσαδαμ 8(2), Ξούλος 18(1), Παπαφωτίου 13(1), Χριστόπουλος 4, Σταθόπουλος, Σωτηρόπουλος, Αθανασίου.

*Αναλυτικά ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Τετάρτη.

ΑΓΕΖ –Ήφαιστος 38-67

Ολυμπιάδα -Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας  71-77

Ολυμπιονίκης –Απολλωνιάδα  73-70

Προμηθέας 2014-Ε.Α.Π. 85-95

Αραχωβίτικα –Γαλήνη 55-68