Α1 ΕΣΚΑΗ: Διπλό στα Ροΐτικα η Αμαλιάδα και 2η θέση-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 21-01-2020 | Συντάκτης:

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας πέτυχε μεγάλη νίκη στο Κλειστό των Ροϊτίκων επί της Γαλήνης με 75-78 και σε συνδυασμό με την ήττα του Αιόλου από την Ολυμπιάδα, έπιασε στη 2η θέση τον Αίολο, ένα βαθμό πίσω από τον Προμηθέα 2014.

Σε ένα παιχνίδι όπου χρειάστηκε στο δεύτερο ημίχρονο να παίξει σύμφωνα με τις δυνατότητες του ο Α.Σ.Σ.Α. επέστρεψε με μια νίκη μεγάλης βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας.

Με τη Γαλήνη να πρωταγωνιστεί ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ο Α.Σ.Σ.Α. ισορρόπησε γρήγορα μετά τα πρώτα απανωτά τρίποντα των γηπεδούχων και προσπέρασε, εντούτοις η Γαλήνη ισοφάρισε 17-17.

Στο β΄ δεκάλεπτο η Γαλήνη συνέχισε την καλή της εμφάνιση προηγήθηκε 6 πόντους (29-23), ο Α.Σ.Σ.Α. επανήλθε, πέρασε μπροστά με 2 πόντους (32-34), αλλά στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 36-34.

Ένας διαφορετικός Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο στο παρκέ, με διάθεση σε άμυνα και επίθεση, επέβαλε το ρυθμό του πέρασε μπροστά με διαφορά 5 πόντων 51-56, αλλά ένα τρίποντο από τα δέκα μέτρα του Δημητρόπουλου σε νεκρό χρόνο έστειλε το σκορ στο 54-56 .

Ίδιο σκηνικό στο τελευταίο δεκάλεπτο με την ομάδα της Αμαλιάδας να είναι σοβαρή και στις δύο πλευρές του παρκέ με ωραίο μπάσκετ έκανε το 69-76 με 38 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Τελικό σκορ μετά τις τελευταίες επιθέσεις 75-78, με τους Αμαλιαδίτες και τους φίλους τους να πανηγυρίζουν μια ακόμα εκτός έδρας νίκη.

Επόμενο μεγάλο παιχνίδι στην Αμαλιάδα, την προσεχή Δευτέρα όπου στον πρώτο από τους τελικούς του δευτέρου γύρου ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας θέλει μόνο νίκη απέναντι στην Ε.Α.Π. για να ισοφαρίσει ενόψει πλέι-οφ την ήττα του πρώτου γύρου.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 36-34, 54-56, 75-78.

Γαλήνη: Μπούμπουλης 2, Δημητρόπουλος 11(2), Μπαρδάκης, Μάγκος 14, Καταρτζόπουλος 13, Λιάσας, Τσιγαρας, Αδαμόπουλος 7(1), Καραβάς 1, Μπίρμπας 25, Αναστασίου 2.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας: Παπαγιάννης, Αντωνόπουλος, Θεοδωρόπουλος 10(2), Τοπιντζής, Κιούφης 6(2), Συνετός 2, Μαναβόπουλος 32(1), Κάλλης 18(2), Δασκαλόπουλος, Μαντούβαλος, Νικολόπουλος 10.

Ολυμπιονίκης –ΑΓΕΖ 69-63

Γαλήνη -Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας 75-78

Ε.Α.Π.-Απολλωνιάδα 76-72

Κεραυνός- Έσπερος 64-52

Ολυμπιάδα –Αίολος 69-63