Α1 DUOMO-MONK: Ο Πανηλειακός πήρε το ντέρμπι και ανέβηκε πρώτος-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 29-12-2021 | Συντάκτης:

Ο Πανηλειακός νίκησε 2-1 τον Ξενοφώντα σήμερα στο Στάδιο Πύργου, στο εξ αναβολής ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής για τον 1ο Όμιλο της Α1 DUOMO-MONK και πήρε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα στον συγκεκριμένο όμιλο, καθώς προσπέρασε στη βαθμολογία την ομάδα των Κρεστένων.

Ο Ξενοφών προηγήθηκε στο 27΄ με 0-1. Ο Θανάσης Καλαντζής έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Πάρης Κωνσταντόπουλος πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα έφτασε στην μικρή περιοχή στον Διονυσόπουλο, που με σουτ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Τρία λεπτά μετά ο Πανηλειακός ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τζανέτου. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Τσαγκάρης σε μαρκάρισμα του Θανάση Καλαντζή.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 68΄ ο Τσίγκρηλας εκμεταλλεύτηκε κάθετη μπαλιά του Κολόκα, νίκησε στην μονομαχία τον προσωπικό του αντίπαλο, και πλάσαρε τον Κουτρουμπή γράφοντας το 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Πανηλειακός: Καπετανάκης, Γαλανόπουλος, Κανάνι, Κολόκας, Κωτσάκης, Δημάκης, Μπάλλας, Έλιοτ (90+΄ Νεοφώτιστος), Τσαγκάρης (75΄ Κακόγιαννος), Τζανέτος, Τσίγκρηλας (82΄ Μπουρνέλης).

Ξενοφών: Κουτρουμπής, Βαγγόπουλος (57΄ Ηλιόπουλος), Γ. Καλαντζής, Π. Κουτσογιαννάκης, Κύτταρης, Μιλοσέσκι, Π. Κωνσταντόπουλος, Τσίτσος, Θ. Καλαντζής (42΄ λ.τρ. Θ. Κωνσταντόπουλος), Διονυσόπουλος (62΄ Αναμουρλίδης), Μπακατσέλος.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο αυριανό φύλλο της Πρωινής.