Α΄ Κατηγορία: «Τετρακίνητη» Θύελλα στη Ν. Μανωλάδα-«Πολυβόλο» ο Αστέρας-«Χ» στο Σκουροχώρι-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 17-12-2023 | Συντάκτης:

Για την 10η αγωνιστική της Α΄ PLAYSPORTS Κατηγορίας, η Θύελλα Καταραχίου

νίκησε με το εμφατικό 0-4 την δυνατή Δόξα στη Ν. Μανωλάδα, προσπέρασε  στην βαθμολογία τον Ξενοφώντα που είχε ρεπό και είναι πλέον μόνη πρώτη στην κορυφή.  Η ομάδα των Αλεξανδρόπουλου-Αθανασόπουλου προηγήθηκε μόλις στο 1ο λεπτό με τον Ρούνη από μπαλιά του Σταθάτου.  Η Δόξα στο 35΄ είχε δοκάρι με τον Μηλαδόπουλο. Με το ξεκίνημα της επανάληψης, στο 47΄, ο Σταθάτος από μπαλιά του Τζανέτου έγραψε το 0-2. Στο 58΄ ο Ρούνης εκτέλεσε κόρνερ και ο Τζανέτος με κεφαλιά σημείωσε το 0-3. Και στο 65΄ ύστερα από ωραίο συνδυασμό ο Ρούνης πάσαρε στον Σταθάτο και ο Γαστουναίος επιθετικός πέτυχε το 0-4. Σύσσωμη η Θύελλα αφιέρωσε τη νίκη στον Παναγιώτη Κουρλό, που θα υποβληθεί την Τρίτη σε εγχείρηση στον αχίλλειο τένοντα.

Αστέρας-Ν.Φιγαλεία 7-0

Ο Αστέρας νίκησε με το εντυπωσιακό 7-0 τον Απόλλωνα Ν. Φιγαλείας στην Αμαλιάδα, ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη του και συνεχίζει να ισοβαθμεί στην 3η θέση της βαθμολογίας με τον Ηλειακό. Το σκορ ημιχρόνου ήταν 4-0 με σκόρερς τους Ραυτόπουλο, Δαλαβούρα, Μπατζακόπουλο και Γκρίλλα. Στην επανάληψη, η ομάδα του Στράτου Καλογεράκου σκόραρε άλλες τρεις φορές, με τον Μπατζακόπουλο, τον Κούντουρα με πέναλτι και τον Ραυτόπουλο ξανά.

Σκουροχώρι-Πανηλειακός  1-1

Λ. Αστέρας και Πανηλειακός αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1 στο Σκουροχώρι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 28΄ με σουτ του Σέφα. Στην επανάληψη, ο Λ. Αστέρας είχε δύο δοκάρια για να κάνει το 2-0: στο 70΄ με τον Μακρή  και στο 80΄ με τον Νίκο Σταματελάτο, με τον Δασκαλόπουλο να βρίσκει την μπάλα πριν προσκρούσει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 81΄ ο Πανηλειακός ισοφάρισε με ατομική ενέργεια και σουτ του Καπετανάκη σε 1-1.

*Αναλυτικά ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Αίας-Πήγασος  2-1

Ηλειακός-Ολυμπιακός Σ.  3-0

Δόξα Ν.Μ.-Θύελλα  0-4

Ρεπό: Ξενοφών