Α΄ Κατηγορία: Νίκη πρωτιάς ο Ξενοφών, ζωντανός ο Πήγασος – Νίκες Δόξα, Αστέρας, Αίας-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 09-03-2024 | Συντάκτης:

Ο Ξενοφών κέρδισε 3-1 τον αδιάφορο βαθμολογικά Πανηλειακό στην Κρέστενα και θέλει ουσιαστικά ένα βαθμό στο τελευταίο ματς που έχει να δώσει με τα Σαβαλια εντός, για να πάρει την πρωτιά στην κανονική περίοδο της Α΄ PLAYSPORTS Κατηγορίας.

Η δεύτερη Θύελλα «γκέλαρε» στο Κατσαρού, με την ομάδα του Πράσινου να παίρνει στα τελευταία λεπτά χρυσό βαθμό (2-2) στη μάχη της παραμονής. Η Θύελλα προηγήθηκε στο 53΄ με εύστοχο πέναλτι του Καράμπελα που κέρδισε ο ίδιος και στο 70΄ ο Αμαλιαδίτης επιθετικός με σουτ από δεξιά μέσα στην περιοχή έκανε το 0-2. Ο Πήγασος δεν παράτησε το ματς και σκόραρε δύο φορές σε τρία λεπτά στο 83΄ και 85΄ με τον Σάκη Γιούρτα. Το πρώτο από ασίστ του Γεωργίου και το δεύτερο με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και αριστερά.

Η Δόξα με άλλο ένα γκολ του Νίκου Μηλαδόπουλου στα τελευταία ματς, στο 83΄ αυτή τη φορά, λύγισε τη Ν. Φιγαλεία και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Απόλλωνας είναι πλέον μόνος στην τελευταία θέση.

Ο Αστέρας με χατ-τρικ του Ανδρεόπουλου νίκησε 4-2 το Σκουροχώρι, παρέμεινε 5ος αλλά μείωσε στον πόντο από τον 4ο πλέον Ηλειακό που είχε ρεπό. Ο Ανδρεόπουλος στο 4΄ έκανε το 1-0 και ο Σέφα ισοφάρισε στο 6΄. Ο Τσάκος στο 12΄ πέτυχε το 2-1 και στο 22΄ ο Ανδρεόπουλος το 3-1. Στο 37΄ ξανά ο Ανδρεόπουλος το 4-1. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Γιώργος Νικολόπουλος στο 70΄.

Τέλος, στη Γαστούνη ο Αίας επικράτησε 3-0 του Ολυμπιακού Σαβαλίων κι έκανε άλμα παραμονής (είναι πλέον στο +5 από τα πλέι-άουτ). Ο Μουτσάι στο 32΄ άνοιξε το σκορ για τους Γαστουναίους και ο Θανάσης Καλογερόπουλος στο 44΄ σημείωσε το 2-0. Το τελικό 3-0 έκανε στο 78΄ ο Μουτσάι, ξανά.

*Αναλυτικά ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.