Α.Ε. Βαρθολομιού-Νέοι Γλαύκου 78-72: Στους «4» του Κυπέλλου η Α.Ε.Β.

Ημερομηνία: 29-05-2024 | Συντάκτης:

Η Α.Ε. Βαρθολομιού νίκησε 78-72 τους Νέους Γλαύκου το βράδυ της Δευτέρας στη Γαστούνη και προκρίθηκε στους «4» του Κυπέλλου της ΕΣΚΑΗ, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τα Αραχωβίτικα. Η ομάδα του Σάκη Καρύδα παρατάχθηκε με σημαντικές απουσίες (Ρούνη, Περδίκη, Αγραπιδάκη) και με τέσσερις «μικρούς», οι δύο από το παιδικό (Κουταβάς, Χαντζής), ενώ οι άλλοι δύο ήταν οι Παπανδρικόπουλος, Ψυχογιός. Επιπλέον, μόλις στο 3ο λεπτό τραυματίστηκε στον αστράγαλο ο Χρήστος Νικολάκης και δεν αγωνίστηκε στη συνέχεια.

Παρά ταύτα, μετά από έναν ισορροπημένο για 30 λεπτά αγώνα (32-30 ημίχρονο και 51-52 στο 30΄), στο τελευταίο δεκάλεπτο η Α.Ε.Β. ήταν σπουδαία επιθετικά. Με επιμέρους σκορ 20-9 σε 6 λεπτά έφτασε σε διψήφια διαφορά (71-61) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, με πρωτεργάτες στην επίθεση τους Δασκαλόπουλο, Καστελιώτη και Λαμπρόπουλο. Έκτοτε, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Οι Νέοι Γλαύκου μείωσαν μέχρι τους 4 πόντους (71-67) και η νίκη ήρθε με 6 πόντους διαφορά.

Ο Καστελιώτης με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ηλειακής ομάδας, ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι Θεοδωρόπουλος, Δασκαλόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 32-30, 51-52, 78-72.

A.E. Βαρθολομιού (Καρύδας): Καστελιώτης 18, Λαμπρόπουλος 9, Θεοδωρόπουλος 11 (1), Παπανδρικόπουλος 9 (1), Μπεκρής 8, Χαντζής 2, Δασκαλόπουλος 10 (1), Χαλικιάς 8 (2), Ψυχογιός, Νικολάκης 3(1), Κουταβάς.

Νέοι Γλαύκου (Πέτροβιτς): Μωρίκης 4, Ζαχαρης 6 (1), Καρατζάς 26 (4), Ρουμελιώτης 10 (1), Τσαρούχης, Χασμάν 8, Κομνηνός 2, Νίκας 16.