Α.Ε. Βαρθολομιού-Δύμη 68-65: Ψυχωμένη Α.Ε.Β. και… πλέι-οφ!

Ημερομηνία: 24-04-2024 | Συντάκτης:
Φάση από το παιχνίδι με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Λαμπρόπουλο.

Η Α.Ε.Β. ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι νίκησε τη Δύμη και όχι μόνο απέφυγε τα πλέι-άουτ, αλλά θα παίξει στα πλέι-οφ

Η Α.Ε. Βαρθολομιού, για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, νίκησε τη Δύμη με 68-65 το βράδυ της Δευτέρας στη Γαστούνη και κατέλαβε την 8η θέση. Έτσι, θα παίξει στα πλέι-οφ με αντίπαλο τον πρώτο της βαθμολογίας Κεραυνό Αιγίου, γεγονός που αναμφίβολα αποτελεί επιτυχία στην πρώτη της σεζόν στην Α1 ΕΣΚΑΗ. Οι νίκες είναι 2-0 για τον Κεραυνό από την κανονική περίοδο, που έχει και το πλεονέκτημα έδρας και η σειρά κρίνεται στις 3 νίκες.

Όσο για το παιχνίδι με τη Δύμη, ήταν συναρπαστικό και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Η Α.Ε.Β. λόγω τιμωρίας δεν είχε στον πάγκο της ούτε τον Σάκη Καρύδα ούτε τον Θοδωρή Παπαδόπουλο και την ομάδα κοουτσάρισε ο παίκτης Χρήστος Νικολάκης.

Το παιχνίδι

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Α.Ε.Β. πήρε ισχνό προβάδισμα 8-6 με δύο τρίποντα του Μπεκρή, η Δύμη, στην οποία παίζει ο Πυργιώτης γκαρντ Κώστας Σκαλτσάς, προσπέρασε 8-11 και ο Ρούνης με τρίποντο ισοφάρισε 11-11.  Η αχαϊκή ομάδα προηγήθηκε ξανά 14-18 και ο Δασκαλόπουλος μείωσε 16-18, που ήταν σκορ α΄ δεκαλέπτου.

Στη β΄ περίοδο ο Γιάννης Λαμπρόπουλος και ο Θεοδωρόπουλος με 2/2 βολές έκαναν το 24-21, αλλά η Δύμη με επιμέρους σκορ 10-2 πήγε στο +5 (26-31). Ο πολύ καλός Γιάννης Λαμπρόπουλος, που το πρώτο μισό της σεζόν έπαιξε στη Δύμη, μείωσε 28-31 και ο αρχηγός των φιλοξενούμενων Ντίνος Χρυσανθακόπουλος, με τρίποντο έκανε το 28-34 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στις αρχές του β΄ ημιχρόνου ο Κωνσταντινόπουλος έστειλε την διαφορά στους 8 πόντους για τη Δύμη, η οποία ήθελε νίκη με 9 πόντους διαφορά για να αποφύγει τα πλέι-άουτ! Μάλιστα λίγα λεπτά μετά, ο Παναγιώτης Λαμπρόπουλος της Δύμης έδωσε προβάδισμα 9 πόντων στην ομάδα του (32-41) στο 25΄! Κάπου εκεί η Α.Ε.Β. αφυπνίστηκε και με σερί 12-0 και καλάθια των Δασκαλόπουλου, Λαμπρόπουλου κυρίως, προσπέρασε με 44-41, 1.40 πριν λήξει η γ΄ περίοδος. Ο… αφιονισμένος Δασκαλόπουλος με τρίποντο έγραψε το 47-43 και το 30λεπτο συμπληρώθηκε με σκορ 47-45.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν για γερά νεύρα. Αρχικά ο Γιάννης Λαμπρόπουλος με τρίποντο και 2/2 βολές έκανε το 54-55, οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν και ο Χρυσανθακόπουλος με 2/2 βολές έκανε το 61-62 στα 59΄΄ πριν το φινάλε. Ακολούθησε άστοχο λέι-άπ υπό πίεση του Δασκαλόπουλου, αλλά και λάθος της Δύμης (μπρος-πίσω) στα 32΄΄. Ο Θεοδωρόπουλος με μεγάλο τρίποντο από τη γωνία έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην Α.Ε.Β. (64-62) στα 21΄΄, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από 150 περίπου φιλάθλους. Ακολούθησε νέο λάθος από τη Δύμη, η κατοχή ήταν για την ηλειακή ομάδα, που έσπασε το zone press των Αχαιών και ο Περδίκης έφτασε στο λέι-απ γράφοντας το 66-62 στα 13΄΄. Ο ίδιος παίκτης έκλεψε τη μπάλα στη συνέχεια κι έκανε το 68-62 και το συναρπαστικό ματς τελείωσε με τρίποντο του Δημητρόπουλου για το 68-65.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 27΄ υπέστη διάστρεμμα ο Ρούνης και δεν συνέχισε το παιχνίδι. Καλύτεροι από την Α.Ε.Β. οι Δασκαλόπουλος, Λαμπρόπουλος, Θεοδωρόπουλος και Καστελιώτης χωρίς να υστερήσει κανείς.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 28-34, 47-45, 68-65.

Α.Ε. Βαρθολομιού (Χρ. Νικολάκης): Αγραπιδάκης 2, Μπεκρής 8 (1), Ρούνης 10 (1), Καστελιώτης 9, Δασκαλόπουλος 16 (1), Λαμπρόπουλος 11 (2), Θεοδωρόπουλος 8 (1), Περδίκης 4, Χαλικιάς, Δημητρακόπουλος.

Δύμη (Μαντάς): Χρυσανθακόπουλος 24 (1), Σκαλτσάς 4, Κωνσταντινόπουλος 7 (1), Λαμπρόπουλος 15 (2), Γεωργόπουλος 8, Δημητρόπουλος 5 (1), Στεφανόπουλος, Τούμπουλης 2, Λιακόπουλος, Λαδάς, Η. Λιάκος, Α. Λιάκος.