Α.Ε. Λεχαινών-ΑΓΕ Ζακύνθου 80-78: Επιστροφή στις νίκες

Ημερομηνία: 05-11-2018 | Συντάκτης:

Η Α.Ε. Λεχαινών έστω και με ένα καλάθι, νίκησε την ΑΓΕ Ζακύνθου χθες στο «Αέθλειον» για την 5η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΗ και επέστρεψε στις νίκες. Αυτό ήταν το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα για την ομάδα του Γρηγόρη Κακολύρη, που θέλει να εξασφαλίσει την παραμονή όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Η Α.Ε.Λ., η οποία αγωνίστηκε ξανά χωρίς τους τραυματίες Στριγά και Νιωτόπουλο, πήρε διαφορά οχτώ πόντων στο ημίχρονο (33-25). Στα μέσα της γ΄ περιόδου έφτασε στο +12, όπως και στο 35΄ και οι Ζακυνθινοί μείωσαν στα τελευταία λεπτά. Ένα λεπτό πριν το τέλος η διαφορά ήταν στους 7 πόντους για την ηλειακή ομάδα, ο Μπονίκος με τρίποντο μείωσε στους 4, ακολούθησαν άστοχες βολές του Βαρδίκου και στην τελευταία επίθεση ο Μάργαρης διαμόρφωσε το τελικό 80-78. Επόμενος αντίπαλος για την Α.Ε.Λ., τα Αραχωβίτικα τη Δευτέρα 12 Νοεμβρίου και πάλι εντός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 33-25, 53-44, 80-78.

Α.Ε.Λ.: Κολλιόπουλος 2, Αναστασόπουλος 3, Χουλιαράς 26(2), Βαρδίκος 23, Λαμπρόπουλος 6(1), Γιωτόπουλος 13, Κοντάρης 4, Στεφανίδης 3(1).

ΑΓΕΖ: Ακτύπης 21, Σουρμπης 2, Δημησιάνος 4, Θεοδωρίτσης 9(3), Μάργαρης 9, Λουτας 6(1), Καψαμπέλης 4, Μπονίκος 21(1), Βαρβαρίγος 2.

*Η έτερη ηλειακή ομάδα της Α1 ΕΣΚΑΗ, ο Ολυμπιονίκης υποδέχεται σήμερα στις 8μ.μ. το δυνατό Αίολο Αγυιάς.