Α΄ Κατηγορία: Νίκες για Ξενοφώντα, Ηλειακό, ισοπαλίες σε Σαβάλια, Ν. Φιγαλεία-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 22-10-2023 | Συντάκτης:

Ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας PLAYSPORTS και Ξενοφών και Ηλειακός πήραν τα ντέρμπι. Ο Ξενοφών με γκολ του Μπακατσέλου στο 27΄ από σέντρα του Διονυσόπουλου, νίκησε 1-0 την Δόξα στην Κρέστενα, ενώ είχε και δοκάρι στο 43΄ με τον Γιώργο Δρακόπουλο και άλλες χαμένες ευκαιρίες και στα δύο ημίχρονα, σε αντίθεση με την Δόξα που απείλησε μόνο στο 80΄ με ένα σουτ του Π. Σαπουντζάκη, που απέκρουσε ο Κουτρουμπής.

Ο Ηλειακός νίκησε με ανατροπή 2-1 τον Αστέρα στα Λεχαινά. Οι Αμαλιαδίτες προηγήθηκαν στο 43΄ με εύστοχο πέναλτι του Κούντουρα που κέρδισε ο Δαλαβούρας. Στο 71΄ ο Ανδρεόπουλος έχασε πέναλτι (δοκάρι και άουτ) και στο 73΄ ο Θανάσης Αντωνόπουλος ισοφάρισε με κεφαλιά σε 1-1. Στο 85΄ ο Ανδρεόπουλος από μπαλιά του Παρασκευόπουλου έγραψε το 2-1 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Στα Σαβάλια Ολυμπιακός και Πανηλειακός έφεραν ισοπαλία 3-3. Ο Καπετανάκης στο 16΄ έκανε το 0-1 και στο 24΄ ο Χατζηαράπης με πλασέ ισοφάρισε 1-1. Στο 43΄ ο Μπουγονικολός κέρδισε πέναλτι και ο Χατζηαράπης ξανά, σημείωσε το 2-1 από την άσπρη βούλα. Στην επανάληψη, στο 55΄ ο Κανάνι ισοφάρισε 2-2, αλλά ο Κολτσίδας στο 65΄ έγραψε το 3-2. Λίγα λεπτά μετά ο Γ. Λούσκος αστόχησε σε πέναλτι (απέκρουσε ο Φωτόπουλος και η μπάλα βρήκε και το δοκάρι). Το τελικό 3-3 διαμορφώθηκε στο 80΄ με αυτογκόλ του Μπουγονικολού με κεφαλιά. Στο 87΄ ο νεαρός Πολυχρονόπουλος του Πανηλειακού είχε πλασέ στο δοκάρι.

Τέλος, στη Ν. Φιγαλεία, Απόλλων και Θύελλα αναδείχτηκαν ισόπαλοι 4-4!

Στο 12΄ ο Νίκος Καράμπελας σημείωσε το 0-1 από μπαλιά του Αποστολόπουλου. Στο 24΄ ο Τσούνγκι ισοφάρισε για τον Απόλλωνα και στο 28΄ ο Τζανέτος έγραψε το 1-2 ξανά από μπαλιά του Αποστολόπουλου. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Κώστας Μπινώρης με κεφαλιά ισοφάρισε 2-2 και στο 53΄ ο Καράμπελας εκτέλεσε απευθείας φάουλ, η μπάλα βρήκε στον Τριανταφύλλη και κατέληξε στα δίχτυα (2-3). Στο 60΄ ο Γιώργος Κουρούβανης ισοφάρισε 3-3 με προβολή και στο 65΄ ο Τζανέτος είχε απευθείας φάουλ στο δοκάρι. Στο 75΄ ο Τσιτσιρόπουλος έβαλε μπροστά στο σκορ τη Ν. Φιγαλεία με 4-3 και στο 91΄ ο Μπουρούκης με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έγραψε το τελικό 4-4.

*Αναλυτικά ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Σκουροχώρι-Αίας  2-1

Ηλειακός-Αστέρας  2-1

Ξενοφών-Δόξα Ν.Μ.  1-0

Ν. Φιγαλεία-Θύελλα  4-4

Ολυμπιακός Σ.-Πανηλειακός  3-3

Ρεπό: Πήγασος