Α΄ Κατηγορία: Με Παντελή η Δόξα στην 4άδα-Εύκολες νίκες Ηλειακός, Σαβάλια-Ισοπαλία στη Γαστούνη-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 25-02-2024 | Συντάκτης:

Η Δόξα Ν.Μ. πήρε το ντέρμπι τετράδας της Α΄ PLAYSPORTS Κατηγορίας με αντίπαλο τον Αστέρα με σκορ 3-2 και χρυσό σκόρερ τον Βασίλη Παντελή στο 85΄, με «κεραυνό» έξω από την μεγάλη περιοχή.  Έτσι, η ομάδα του Μιχάλη Παπουτσή προσπέρασε στην βαθμολογία τον Αστέρα και ανέβηκε αυτή στην 4η θέση των πλέι-οφ.

Ο Αστέρας προηγήθηκε στο 10΄ με πλασέ του Τσάκου, αλλά στο 18΄ ο Μηλαδόπουλος ισοφάρισε 1-1. Στο 26΄ ο Κωστόπουλος με κεφαλιά έγραψε το 2-1.Στο 40΄ ο Μηλαδόπουλος κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο Πολίτης αλλά απέκρουσε ο νεαρός Παναγόπουλος, που στο 35΄ είχε αντικαταστήσει τον Θεοδωρόπουλο, λόγω τραυματισμού.

Στην επανάληψη ο Αστέρας ισοφάρισε 2-2 στο 70΄ με τον Ραυτόπουλο, αλλά ο Παντελής στο 85΄ με εκπληκτικό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Αίας-Ξενοφών  1-1

Ο Αίας μετά τον Ηλειακό, την Θύελλα και την Δόξα… έβαλε στοπ και στον πρωτοπόρο Ξενοφώντα στη Γαστούνη. Τον υποχρέωσε σε ισοπαλία 1-1 και είναι ένας πολύτιμος βαθμός για την ομάδα του Αλέξη Γαλάνη στη μάχη της αποφυγής των πλέι-άουτ. Ο Ξενοφών είναι πλέον στο +4 από την 2η Θύελλα, που είχε ρεπό.

Ο Αίας άνοιξε το σκορ στο 11΄ με τρομερό σουτ του Γκίνη από 30 μέτρα! Ο Ξενοφών στις αρχές του β΄ ημιχρόνου είχε δοκάρι με τον Δρακόπουλο και ισοφάρισε στο 70΄ με τον μόνιμο σκόρερ του, Πάρη Κωνσταντόπουλο, με κεφαλιά.

Ηλειακός-Πανηλειακός 7-2

Ο Ηλειακός ήταν καταιγιστικός με αντίπαλο τον Πανηλειακό. Τον κατανίκησε με 7-2 και πλησίασε στον πόντο την 2η Θύελλα. Το ημίχρονο ήταν 6-0 για την ομάδα του Αλέξη Γαβριλόπουλου, που μέχρι το 15΄ ήταν ήδη μπροστά με 3-0, με γκολ του Αντωνόπουλου και δύο του Δούλου. Ο Καλογερόπουλος στο 25΄ και ο Δούλος στο 35΄ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 5-0 και στο 38΄ ξανά ο Καλογερόπουλος με σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 6-0. Στο 44΄ ο Γιώργος Λούσκος έχασε πέναλτι (άουτ). Στο β΄ μέρος, στο 50΄, ο Καπετανάκης μείωσε σε 6-1 και στο 55΄ ο Θεοφιλόπουλος σημείωσε το 7-1. Το τελικό 7-2 διαμόρφωσε στο 75΄ ξανά ο Καπετανάκης.

Ολυμπιακός Σαβαλίων-Ν. Φιγαλεία 3-0

Ο Ολυμπιακός Σαβαλίων νίκησε 3-0 τον Απόλλωνα Ν. Φιγαλείας στα Σαβάλια και επέστρεψε στις νίκες ύστερα από 7 αγωνιστικές. Μάλιστα με αυτό το τρίποντο έκανε σημαντικό βήμα παραμονής, φτάνοντας τους 15 βαθμούς σε αντίθεση με τη Ν. Φιγαλεία, που έμεινε στους 10.

Η ομάδα του Νίκου Μαρσέλη προηγήθηκε στο 35΄με απευθείας φάουλ του Χατζηαράπη. Στο 52΄ο Ραφαήλ Μπατζαλής σημείωσε το 2-0 και στο 56΄ ο Χατζηαράπης εκτέλεσε απευθείας φάουλ απέκρουσε ο Ζωμένος και ο νεαρός Τσάλας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

*Αναλυτικά ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Ηλειακός-Πανηλειακός  7-2

Δόξα Ν.Μ.-Αστέρας  3-2

Ολυμπιακός Σ.-Ν. Φιγαλεία  3-0