Στην Ήλιδα η παραμονή

Ημερομηνία: 10-04-2017 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ, η Κύμη νίκησε τον Απόλλωνα και η παραμονή θα κριθεί τη Μ. Πέμπτη με τον Προμηθέα

Ο Κόροιβος πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να κάνει το διπλό παραμονής στην Πυλαία κόντρα στον ΠΑΟΚ (75-66) και σε συνδυασμό με τη νίκη της Κύμης επί του Απόλλωνα, η παραμονή στη Basket League θα κριθεί την Μ. Πέμπτη, στο κλειστό της Ήλιδας, κόντρα στον Προμηθέα. Με νίκη, οι κυανόλευκοι της Αμαλιάδας θα ανανεώσουν για τέταρτη χρονιά τη συμμετοχή τους στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ και θα υποβιβαστεί ο Απόλλων Πατρών.

Στο ματς του Σαββάτου, ο Κόροιβος επέστρεψε από το -18 (48-30 στο 24΄) στο -3 στο 37΄ αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Με τον Αποστολίδη στη βασική πεντάδα ξεκίνησε ο Ντίνος Καλαμπάκος, που δεν είχε στη διάθεσή του τους προερχόμενους από τραυματισμό Μιλουτίνοβιτς, Χατζηνικόλα. Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 12-4 στο 3΄ και 20-6 στο 8΄ για να τελειώσει η α΄ περίοδος 20-7! Στο β΄ δεκάλεπτο, ο Κόροιβος βελτιώθηκε, μείωσε στους 7 (26-19) στα μέσα της περιόδου αλλά στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ με επιμέρους σκορ 9-1, πήγε ξανά στο +15 (35-20), για να λήξει το ημίχρονο 38-23. Οι κυανόλευκοι στο α΄ μέρος  ήταν άστοχοι σε δίποντα και τρίποντα (7/21 και 1/7 αντίστοιχα).

Μείωσε μέχρι τους 3 πόντους

Στη β΄ ημίχρονο, αρχικά ο ΠΑΟΚ συντηρούσε  τη διψήφια διαφορά (48-30 ήταν το σκορ στο 24΄) αλλά με καλάθια των Πόλαρντ, Μακ Κλέλαν, ο Κόροιβος μείωσε στους 10 (50-40) στο 28΄ και με δύο τρίποντα του εξαιρετικού προχθές Σπυριδωνίδη, στους 8 πόντους, 56-48, που ήταν και σκορ γ΄ δεκαλέπτου. Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ο Μακ Κλέλαν με κάρφωμα έφερε τη διαφορά στους 6 (56-50), ο πολύ καλός Σαχπατζίδης με γκολ-φάουλ στους 5 (58-53) και ο Μακ Κλέλαν ξανά, στους 4 (61-57), 6 λεπτά πριν τη λήξη! Ο Πόλαρντ έφερε τον Κόροιβο σε απόσταση ενός τριπόντου (64-61), 3.19 πριν το φινάλε και το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα του ΠΑΟΚ, ο Αυστραλός γκαρντ Νέιθαν Σόμπι, έκανε το 68-61. Ακολούθησαν άστοχες προσπάθειες από τον Πόλαρντ και τον Μακ Κλέλαν και ο Σόμπι έγραψε το 70-61, 1.12 πριν το τέλος και η νίκη-χρυσάφι χάθηκε στις λεπτομέρειες για τον αμαλιαδίτικο σύλλογο. Τελικό σκορ 75-66 και όλα πλέον θα κριθούν τη Μ.Πέμπτη στο κλειστό της Ήλιδας, κόντρα στον Προμηθέα.

Μακ Κλέλαν με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, Πόλαρντ με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ και οι Σπυριδωνίδης, Σαχπατζίδης, από 9 πόντους έκαστος, ξεχώρισαν από πλευράς Κοροίβου, που αν ήταν λίγο πιο εύστοχος μπορούσε να κάνει την έκπληξη στην Πυλαία.

Τα δεκάλεπτα: 20-7, 38-23, 56-48, 75-66.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Σόμπι 15 (2), Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 7 (2), Τσόχλας 8 (2), Μαργαρίτης 12, Μακ Φάντεν 3 (1), Γλυνιαδάκης 3, Καραμανώλης, Παπαδόπουλος, Πέινερς 14 (1), Κλάντον 3, Άσκα 10.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Γκότσερ 8 (1), Σταρκς 6, Μιχάλογλου, Σανέ 4, Μακ Κλέλαν 19 (1), Σαχπατσίδης 9, Σπυριδωνίδης 9 (3), Αποστολίδης, Πόλαρντ 11.