Πρ. Ηλίας/ΠΑΟΚ-Πανωλενειακός 51-49: Ήττα με παράπονα για τη διαιτησία

Ημερομηνία: 02-02-2018 | Συντάκτης:

Ο Πανωλενειακός πάλεψε πολύ στο κλειστό της Αλεξιώτισσας με αντίπαλο τον Πρ. Ηλία/ΠΑΟΚ αλλά ηττήθηκε με 51-49, έχοντας όμως παράπονα για τη διαιτησία, κυρίως στο φινάλε του αγώνα. Έτσι, έχασε μία θέση στη βαθμολογία και πλέον είναι 4ος, έχοντας όμως πετύχει ήδη το στόχο της άνετης παραμονής. Στο α΄ ημίχρονο το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο και στις αρχές του β΄ μέρους, ο Προφήτης ξέφυγε με 8 πόντους, 35-27.

Η ηλειακή ομάδα αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 10-3, μείωσε στον πόντο με την ολοκλήρωση του γ΄ δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο, ο αγώνας συνέχισε να είναι ντέρμπι και με τρίποντο του Μάριου Διαμαντόπουλου 10΄΄ πριν τη λήξη, ο Πανωλενειακός πέρασε μπροστά με 49-48. Στη συνέχεια ο Αναγνωστόπουλος κέρδισε φάουλ στα 7΄΄, αυτός έχασε και τις δύο βολές, αλλά στο ριμπάουντ η μπάλα βγήκε έξω υπέρ των Πατρινών.

Στην επαναφορά ο Αναγνωστόπουλος πέτυχε γκολ-φάουλ και διαμόρφωσε το τελικό 51-49. Την προσεχή Δευτέρα, η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη θα υποδεχτεί στις 6μ.μ. τη δεύτερη της βαθμολογίας Νίκη Προαστείου.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 25-27, 38-37, 51-49

Πρ. Ηλίας/ΠΑΟΚ:  Χουλιαρας 3, Παντελίδης 6(1), Μπούτος, Νακόπουλος 2, Μήλας 1, Χρονόπουλος 2, Σιαμαντάς, Αναγνωστόπουλος 15(1), Γιούρτης 6, Παπαδημητρίου 2, Κουτρουμάνης 10(1), Πλέγας 4.

Πανωλενειακός: Θεοδωρακόπουλος, Παναγόπουλος, Γιαννόπουλος 1, Μάρρας 6(1), Παλαιόπουλος 7(2), Διαμαντόπουλος 13(1), Μπεκυράς 2, Βλάχος 13, Τσάκωνας, Παπαδόπουλος 7.