Πανηλειακός: Τριαντάρισε τις νίκες!

Ημερομηνία: 27-04-2017 | Συντάκτης:

Ο Πανηλειακός, με πέντε μικρούς στην 11άδα, νίκησε 2-0 στο Χειμαδιό

Διεξήχθη χθες το εξ αναβολής παιχνίδι της 32ης αγωνιστικής ανάμεσα στον Κεραυνό Χειμαδιού και τον Πανηλειακό και οι ερυθρόλευκοι του Πύργου πέτυχαν την 30η νίκη τους στο πρωτάθλημα της Α1 Κατηγορίας, με σκορ 0-2.

Ο Φώντας Μοσχογιάννης, που αναπληρώνει τον Σπύρο Αντωνόπουλο στην τεχνική καθοδήγηση,  παρέταξε την ομάδα με πέντε μικρούς, τους Βουργουντζή, Αντώνη Σακελλαρίου, Γιαννακόπουλο, Τσέλο και Καραχάλιο, ενώ από τους ποδοσφαιριστές που έχουν ξεκινήσει σε πολλά ματς βασικοί, στην ενδεκάδα ήταν  πέντε: οι Καπετανάκης, Μπουρνέλης, Χατζηστάμου, Σκοζάι, Παναγόπουλος. Ο ενδέκατος του βασικού σχήματος  ήταν ο 20χρονος Νίκος Γκουβέρος,  που έχει και αυτός αρκετά λεπτά συμμετοχής στο πρωτάθλημα.

0-1 το ημίχρονο

Μπροστά σε μόλις 60 φιλάθλους, εκ των οποίων οι 10 ήταν οργανωμένοι οπαδοί του Πανηλειακού, η ομάδα του Πύργου στο α΄ μέρος είχε την εδαφική υπεροχή, η οποία όμως ήταν άκαρπη. Τρία-τέσσερα σουτ αποκρούστηκαν τυχαία από τον τερματοφύλακα του Κεραυνού, Τρύφωνα Χριστόπουλο και στην επαναφορά δεν υπήρχε παίκτης να προωθήσει τη μπάλα στα δίχτυα. Δύο σουτ, ένα του Παναγόπουλου κι ένα του Χατζηστάμου πέρασαν ψηλά άουτ. Παρόλα αυτά, ο Πανηλειακός σκόραρε στο α΄ μέρος. Ήταν το 15ο λεπτό όταν  μετά από εκτέλεση φάουλ του Βουργουντζή από πλάγια δεξιά, ο προωθημένος Μπουρνέλης, με σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 0-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο 44΄ ο Κωνσταντόπουλος του Κεραυνού  πέρασε δύο αντιπάλους αλλά δεν κατάφερε να σουτάρει, στην πρώτη ευκαιρία των γηπεδούχων στο ματς.

Ο Σκοζάι στο 88΄ το 0-2

Στην επανάληψη, ο Πανηλειακός έχασε δύο καλές ευκαιρίες στο 46΄ και στο 49΄ με τον νεοεισελθόντα  Στέλιο Μπατζάκα που δεν μπόρεσε να σουτάρει και λίγο αργότερα  αμαρκάριστος  ο Παναγόπουλος σούταρε άουτ από το ύψος τη μεγάλης περιοχής. Με τις αλλαγές που έγιναν (πέρα από το Μπατζάκα μπήκαν στο παιχνίδι και οι επίσης νεαροί Τάσος Σακελλαρίου και Κόκκινος), αναθάρρησαν οι γηπεδούχοι, πήραν κάποιες πρωτοβουλίες και στο 65΄ ο Αγγελακόπουλος σούταρε αλλά απέκρουσε τυφλά ο Γιαννακόπουλος. Κέρδισαν και δύο κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Η μετακίνηση στο β΄ μέρος του Βουργουντζή στην άμυνα, στέρησε από τον Πανηλειακό το δημιουργικό παιχνίδι και όταν μετά το 65΄ επανήλθε στη θέση του, ξαναπήρε πρωτοβουλίες. Τελικά, στο 88΄ ο Σκοζάι με πλασέ από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Από τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Γιαννακόπουλος με το Μπουρνέλη και ο Βουργουντζής με τον Παναγόπουλο που έπαιξαν στα χαφ, ενώ καλός ήταν και ο Σκοζάι. Από τους φιλότιμους γηπεδούχους, καλύτεροι οι Μπουλούμπασης, Αγριδιώτης ενώ βοήθησε και ο Γιάνναρος από τη στιγμή που μπήκε, αμυντικά.

Μέτρια η διαιτησία του Παπαδόπουλου.

Χειμαδιό: Τρ. Χριστόπουλος, Ν. Μπουλούμπασης, Μαργαρώνης, Τσίκληρας, Θ. Μπάλλας, Κωνσταντόπουλος, Ι. Χριστόπουλος (53΄ Γιάνναρος), Β. Μπάλλας, Αγγελακόπουλος, Αγριδιώτης, Λαμπρόπουλος.

Πανηλειακός: Καπετανάκης (50΄ Αναστ. Σακελλαρίου), Αντ. Σακελλαρίου (46΄ Μπατζάκας), Γκουβέρος, Γιαννακόπουλος, Μπουρνέλης, Τσέλος, Σκοζάι, Χατζηστάμου (65΄ Κόκκινος), Παναγόπουλος, Βουργουντζής, Καραχάλιος.