Παναχαϊκός-Α.Ε. Λεχαινών 62-69: Χωρίς να φορτσάρει…

Ημερομηνία: 16-03-2018 | Συντάκτης:

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Φάση από το παιχνίδι στο κλειστό της Αλεξιώτισσας, με πρωταγωνιστή τον Στριγά.

Η Α.Ε.Λ. πέτυχε την 19η νίκη της σε 20 αγώνες

Η πρωτοπόρος Α.Ε.Λ.  νίκησε σχετικά εύκολα στο κλειστό της Αλεξιώτισσας τον Παναχαϊκό με 69-62 και παρέμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Α2 ΕΣΚΑΗ. Κι αν παραμείνει πρώτη θα πάρει απευθείας την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία της ΕΣΚΑΗ. Ο coach  Γρηγόρης Κακολύρης ξεκούρασε Λυκούδη, Μπαγουλή και Μελιτσόπουλο, αλλά και πάλι οι «γαλάζιοι» δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα. Πήραν διαφορά εννιά πόντων από το α΄ δεκάλεπτο με εννιά πόντους από το Βαρδίκο και πέντε από τον Γκούτη και τη διατήρησαν και στη β΄ περίοδο (29-38). Στο β΄ ημίχρονο η διαφορά έφτασε και τους 15 πόντους και ο Παναχαϊκός μείωσε στο τελευταίο δεκάλεπτο μέχρι τους επτά.  Τέσσερις παίκτες τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, οι Βαρδίκος, Γκούτης, Αναστασόπουλος και Στριγάς, με την Α.Ε.Λ. να έχει πλουραλισμό στην επίθεση.

Επόμενος αντίπαλος για τους Λεχαινίτες, ο Πρ. Ηλίας/ΠΑΟΚ στο «Αέθλειον», την προσεχή Τετάρτη στις 8μ.μ..

Τα δεκάλεπτα: 8-17, 29-38, 47-58, 62-69.

Παναχαϊκός (Χουντής): Τσίρος 4, Γεωργόπουλος 3(1), Γκοτσόπουλος 16(1), Λιόλιος Δ. 12, Παπαδόπουλος 1, Παναγιωτόπουλος 2, Στυλιδιώτης, Θωμάς 14(1), Λιόλιος Π. 2, Γκορτσίλας 8(2).

Α.Ε.Λεχαινών (Κακολύρης): Βαρδίκος 20, Στριγάς 10(1), Αναστασόπουλος 11(1), Αντωνόπουλος 3(1), Γκούτης 12(2), Στεφανίδης 3(1), Μάρκου 6, Παλλαδινός 4(1).

Φωτογραφία: Δημήτρης Τρασάνης