Λάζαρος Σέμος: «Ανταποκριθήκαμε καλά»

Ημερομηνία: 04-04-2017 | Συντάκτης:

\Ο τεχνικός του Αστέρα, Λάζαρος Σέμος, δήλωσε ικανοποιημένος για το βαθμό ανταπόκρισης των ποδοσφαιριστών του στο πλάνο: «Θα ήθελα να συγχαρώ τον κόουτς και τους ποδοσφαιριστές της Βάρδας για την τόσο ποιοτική ομάδα που έχουν φτιάξει και για την πορεία τους στο πρωτάθλημα. Και αυτό ως εικόνα και ποιότητα, αποτυπώνεται σε κάθε παιχνίδι. Σύμφωνα με αυτή την εικόνα που είχαμε και εμείς, ήρθαμε να αντιμετωπίσουμε με σεβασμό το σημερινό παιχνίδι. Σεβασμό ως προς την πορεία που έχει κάνει ο αντίπαλος και ως προς την ποιότητα των παικτών του. Ξέραμε ότι θα ήταν πολύ δύσκολο ματς. Κάτι το οποίο φάνηκε και στην πραγματικότητα. Από την πλευρά μας, είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος ως προς την ανταπόκριση των παικτών στο παιχνίδι. Και στην αρχή του παιχνιδιού, στο 0-0, δημιουργήσαμε κάποιες φάσεις να προηγηθούμε στο σκορ, αλλά και όταν μείναμε πίσω στο σκορ, πάλι είχαμε την ηρεμία να ψάξουμε την ισοφάριση. Κάτι το οποίο θέλαμε, ήταν να βγει το ημίχρονο έχοντας ισοφαρίσει στο σκορ.

«Είχαμε συνοχή»

Για το β΄ μέρος και το γεγονός ότι ο Αστέρας ήταν συμπαγής ακόμα και με δέκα παίκτες, ο Γιαννιώτης τεχνικός, τόνισε: «Με το γκολ που πετύχαμε στο τέλος του α΄ ημιχρόνου, στην επανάληψη μπορέσαμε και αντιμετωπίσαμε λίγο διαφορετικά το παιχνίδι, απ’ ό,τι αν ήμασταν πίσω στο σκορ. Πάλι δημιουργήσαμε, το δοκάρι και μια -δυο προϋποθέσεις για γκολ, όπως βέβαια και η Βάρδα δημιούργησε ευκαιρίες. Θα μπορούσε να έχει προηγηθεί οποιοσδήποτε. Μετά ήρθε η αποβολή, κάτι το οποίο αύξησε κατά πολύ το βαθμό δυσκολίας στο παιχνίδι για μας. Όμως ακόμα και εκεί έδειξαν τα παιδιά πόση συνοχή έχουν και πόσο καλοί παίκτες είναι. Καταφέραμε να τελειώσει το παιχνίδι έχοντας δεχθεί γκολ από τη Βάρδα, η οποία μας πίεσε πολύ, κυκλοφόρησε τη μπάλα σχεδόν έξω από τη μεγάλη περιοχή μας, όμως ανταποκριθήκαμε καλά».