Κώστας Σορώτος: «Κέρδισε ο πιο τυχερός»

Ημερομηνία: 09-10-2018 | Συντάκτης:

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”72894″ img_size=”full”][vc_column_text]Ο Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη ήταν άτυχος στην τελευταία φάση του αγώνα με την Καρδίτσα, υποχρεώθηκε σε ήττα στην πρεμιέρα της Α2 και ο προπονητής Κώστας Σορώτος μίλησε και αυτός μετά το παιχνίδι για τύχη και τόλμη όταν ένα ματς κρίνεται στον πόντο: «Καταρχάς οφείλω να δώσω συγχαρητήρια στην Καρδίτσα για τη νίκη της. Ήταν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Στο τέλος η νίκη άλλαξε χέρια πολλές φορές, με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο. Φάγαμε δυστυχώς ένα καλάθι με τη λήξη, μεγάλο καλάθι από το Νίκο Κακλαμάνο, το οποίο μας στέρησε μια μεγάλη νίκη, σε ένα γήπεδο δύσκολο, με μια ομάδα πολύ καλή, πολύ καλά δουλεμένη, το είχα πει και στο Κύπελλο όταν παίξαμε μαζί. Εμείς παίξαμε καλά, είχαμε ένα κακό πεντάλεπτο στο τέλος του α΄ ημιχρόνου, που το εκμεταλλεύτηκε η Καρδίτσα, με την πολύ σκληρή της άμυνα μας εξώθησε σε πολλά λάθη, σε άστοχα σουτ και κακές επιλογές. Επανήλθαμε στο β΄ ημίχρονο, παίζοντας κι εμείς καλή άμυνα. Όπως είπα και στο παιχνίδι του Κυπέλλου που κερδίσαμε εμείς ένα καλάθι, όταν ένα παιχνίδι κρίνεται στο καλάθι και στον πόντο, ο πιο τυχερός ή ο πιο τολμηρός κερδίζει. Συγχαρητήρια στην ομάδα της Καρδίτσας αλλά και στα δικά μου τα παιδιά που πολέμησαν πολύ γενναία. Το πρωτάθλημα μόλις άρχισε…».

Με Μαρούσι το Σάββατο

Ο Κόροιβος πλέον κοιτάζει μπροστά, έχοντας να δώσει το προσεχές Σάββατο άλλο ένα δύσκολο παιχνίδι. Αντίπαλός του στις 5μ.μ., στο Κλειστό της Ήλιδας, το Μαρούσι που στην πρεμιέρα κέρδισε εύκολα την Καβάλα, εντός έδρας, με 82-70. Η ηλειακή ομάδα θα έχει τη στήριξη των φιλάθλων της το Σάββατο και στη δυνατή της έδρα θα τα δώσει όλα για την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]