Κύπελλο Ηλείας: Το πρώτο εισιτήριο του τελικού

Ημερομηνία: 07-03-2018 | Συντάκτης:

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”54318″ img_size=”full”][vc_column_text]

Ολυμπιακός Ζαχάρως-Ξενοφών σήμερα, στον επαναληπτικό ημιτελικό

Σήμερα θα διεξαχθεί ο επαναληπτικός ημιτελικός του Κυπέλλου Ηλείας ανάμεσα στον Ολυμπιακό Ζαχάρως και τον Ξενοφώντα Κρεστένων, στις 3.15μ.μ. στο Στάδιο Ζαχάρως. Η ομάδα του Ντίνου Παναγιωτακόπουλου είχε πετύχει σκορ πρόκρισης στο πρώτο ματς, επικρατώντας 3-0 στο γήπεδο Κρεστένων, την προηγούμενη Τετάρτη. Έτσι, η πλάστιγγα γέρνει πολύ προς την πλευρά των Κρεστεναίων, αλλά ο Ολυμπιακός του Σταύρου Μεντή είναι αποφασισμένος να παλέψει για την ανατροπή του σκορ του πρώτου αγώνα. Έτσι, πρώτο μέλημά του είναι να μη δεχτεί γκολ και από κει και πέρα ελπίζει να είναι εύστοχος στις ευκαιρίες που θα δημιουργήσει και να διεκδικήσει μέχρι το τελευταίο λεπτό την πρόκριση στον τελικό, για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Από την άλλη, αν ο Ξενοφών προκριθεί στον τελικό, που είναι και το πιθανότερο σενάριο, θα είναι η τρίτη χρονιά τις τελευταίες τέσσερις σεζόν που θα διεκδικήσει το τρόπαιο. Τις δύο προηγούμενες δεν τα κατάφερε, χάνοντας 5-4 στα πέναλτι από τον Αστέρα Αμαλιάδας τη σεζόν 2014-2015 (0-0 η κανονική διάρκεια και η παράταση) και 3-0 από τον Πανηλειακό την περσινή σεζόν.

Τον αγώνα θα διευθύνουν οι Σταθόπουλος, Καραλής, Καραμέρος.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]