Κόροιβος: Βαριά ήττα από την ΑΕΚ

Ημερομηνία: 11-11-2017 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος ηττήθηκε 86-60 από τη δυνατή ΑΕΚ, στο ΟΑΚΑ το απόγευμα του Σαββάτου, για την 5η αγωνιστική της Basket League και πλέον έχει 3 νίκες και 2 ήττες στο πρωτάθλημα.

Τρία λεπτά πριν τη λήξη του α΄ δεκαλέπτου το σκορ ήταν 15-15, αλλά στο φινάλε οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να προηγηθούν με 7 πόντους (26-19).

Στη β΄ περίοδο η αστοχία των παικτών του Ντίνου Καλαμπάκου και τα λάθη είχαν ως συνέπεια οι γηπεδούχοι να φτάσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 51-35.

Στο ξεκίνημα του γ΄ δεκαλέπτου η ηλειακή ομάδα μείωσε στους 10 πόντους (53-43), ωστόσο η ΑΕΚ δεν επέτρεψε να μειωθεί κι άλλο η διαφορά. Έτσι, τα 30 λεπτά αγώνα ολοκληρώθηκαν με την αθηναϊκή ομάδα να προηγείται 65-51.

Το δ΄δεκάλεπτο άρχισε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, με τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της, το +21 (75-54) στο 34΄ με τους κυανόλευκους να βρίσκονται σε κακή ημέρα επιθετικά ενώ οι πολλές λανθασμένες επιλογές έφεραν το κιτρινόμαυρο προβάδισμα ακόμα και στους 30 πόντους (86-56).

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 51-35, 65-51, 86-60.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Τζέιμς 1 (3 ασίστ), Γκριν 12 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Χάρις 6, Λαρεντζάκης 13 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ελονού 8 (6 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 11 (1), Τσαλμπούρης 4, Μπάρλοου 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αγραβάνης, Μωραϊτης 5 (1), Μαυροειδής 10.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Κάρσον 12, Σκουλίδας 8 (2), Ράουντρι, Ντίκερσον 4, Ντε Κόζι 12 (7 ριμπάουντ), Πόσλι 11 (1), Μιλεντίγιεβιτς, Αντωνάκης 2, Σαχπατσίδης 4, Σπυριδωνίδης 4, Μπεκρής, Χάινς 7.