Κόροιβος: Ήττα στη Ρόδο από τον Κολοσσό

Ημερομηνία: 14-02-2018 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος ήταν πολύ καλός για 26 λεπτά στη Ρόδο, αλλά από κει και πέρα κόλλησε επιθετικά και ηττήθηκε τελικά με 86-71. Έτσι έχει 6 νίκες και 10 ήττες αλλά παρέμεινε στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη καθώς ηττήθηκαν Τρίκαλα και Πανιώνιος.

Ο Κόροιβος προηγήθηκε στο 6′ με 7-15 και στο 8′ με 12-21. Κον και Κάρσον είχαν ήδη από οκτώ πόντους ο καθένας. Η α΄ περίοδος ολοκληρώθηκε 15-26 για την ηλειακή ομάδα και η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 13 πόντους (29-42), για να λήξει το ημίχρονο στο +7 για τον Κόροιβο, ο οποίος είχε το εκπληκτικό 9/14 τρίποντα στο α΄ ημίχρονο.

Στη γ΄ περίοδο, οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου συντήρησαν τη διψήφια διαφορά μέχρι το 26΄ (45-55). Έκτοτε επαθαν μπλακ-άουτ και ο Κολοσσός έτρεξε σερί 20-0 σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (!) και πέρασε αυτός μπροστά με διψήφια διαφορά, με τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα (65-55). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το προβάδισμα των νησιωτών δεν έπεσε κάτω από τους 8 πόντους (71-63 στο 32:40) και στο τελευταίο τετράλεπτο έφτασε τους 15.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 35-42, 65-55, 86-71

Κολοσσός: Χάρις 7 (1), Σχίζας 1, Σταμάτης 6, Μπρέι 19 (3), Ράιτ 6, Τζόουνς 16, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Παπαδάκης 6 (2), Τσαλμπούρης, Γουέρ 25 (7).

Κόροιβος: Κάρσον 12 (2), Κον 11 (3), Σαχπατζίδης 6, Σκουλίδας 6 (2), Ντεκόζι 10 (1), Πόσλι 10 (3), Σπυριδωνίδης 3 (1), Μπεκτής, Χάινς 13.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ / EUROKINISSI