Ηλίας Φωτόπουλος: «Είμαστε καταδικασμένοι να κερδίζουμε»

Ημερομηνία: 14-03-2017 | Συντάκτης:

fotopoulos

Ο ΠΑΟ Βάρδας κέρδισε και το Λουτράκι, έμεινε για έβδομο ματς αήττητος με 5 νίκες και 2 ισοπαλίες και ο τεχνικός Ηλίας Φωτόπουλος, στη συνέντευξη Τύπου, στάθηκε στη νοοτροπία των παικτών του και τους απένειμε τα εύσημα για την ανατροπή. «Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ καλή ομάδα με καλό προπονητή που είναι 5-6 χρόνια στην ομάδα και ξέρει πρόσωπα και πράγματα και θα έπρεπε να είναι πιο ψηλά στη βαθμολογία. Είχαμε να αντιμετωπίσουμε επίσης τη σωματική κόπωση από το μεγάλο αποτέλεσμα που πήραμε στην Πάτρα αλλά και τον ενθουσιασμό που συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι καλός σύμμαχος. Είχα πει στους παίκτες ότι είναι  πολύ δύσκολο παιχνίδι, δεδομένου ότι πλέον είμαστε καταδικασμένοι να κερδίζουμε, ειδικά στην έδρα μας,  για να μην χάσουμε την επαφή με την κορυφή αλλά και να μην μας πλησιάσουν οι αντίπαλοι που μας καταδιώκουν. Δυστυχώς όσο κι αν τα είπαμε αυτά, ο αντίπαλος ήταν καλύτερος στα πρώτα 35 λεπτά. Εμείς ήμασταν νωθροί και υποτονικοί. Το γκολ του Λουτρακίου μας αφύπνισε. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του α΄ ημιχρόνου βελτιωθήκαμε και κάναμε δύο φάσεις αλλά δεν καταφέραμε να ισοφαρίσουμε. Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου μιλήσαμε, είδα τα πρόσωπα των παικτών και πόσο το πίστευαν και ήμουν σίγουρος ότι αν αποδίδαμε αυτό που μπορούσαμε, θα γυρίζαμε το παιχνίδι. Πραγματικά έτσι έγινε, τα παιδιά στο β΄ ημίχρονο κατέθεσαν ψυχή,  τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια γιατί εκτός από καλή ομάδα έχουμε και  καλούς ποδοσφαιριστές και από άποψη νοοτροπίας και εμπιστοσύνης που έχουν στον εαυτό τους».

«Δεν έχω δώσει ποτέ δικαίωμα να με αποβάλλουν»

Ο προπονητής του ΠΑΟΒ αποβλήθηκε από το διαιτητή Τουρλομούση (Μεσσηνίας) και ο Ηλίας Φωτόπουλος τόνισε για το περιστατικό: «Να ευχηθώ καλή τύχη στο Λουτράκι, πιστεύω ότι θα βελτιώσει τη θέση του στα επόμενα παιχνίδια διότι είναι πολύ καλή ομάδα. Για τη διαιτησία δεν μιλάω ποτέ. Ούτε σήμερα θα μιλήσω, ας την κρίνει ο κόσμος. Ένα θα πω μόνο, δεν έχω δώσει ποτέ δικαίωμα σε διαιτητή, 2,5 χρόνια στη Γ΄ Εθνική,  να με αποβάλλει. Περνάω απαρατήρητος από τους διαιτητές ανεξάρτητα αν σφυρίζουν καλά ή  όχι και αυτός ο ρέφερι θα είναι ο μοναδικός που θα έχει προσωπικό ρεκόρ την αποβολή μου. Οφείλω να του δώσω συγχαρητήρια. Τέλος,  θέλω να ευχηθώ καλή ανάρρωση στον Αγουρίδη που ήταν συγκλονιστικός και κατέθεσε ψυχή στη φάση που τραυματίστηκε. Όπως πληροφορήθηκα υπέστη διάσειση και έχει αποκομίσει ένα καρούμπαλο στο κεφάλι. Του εύχομαι ταχεία ανάρρωση και να επιστρέψει γερός σύντομα κοντά μας», κατέληξε ο Ηλίας Φωτόπουλος.