Γ2 ΕΣΚΑΗ: Εξασφάλισε την άνοδο ο Ίφιτος

Ημερομηνία: 22-05-2017 | Συντάκτης:

Μια ανάσα από τη Γ1 και ο Γ.Σ. Γαστούνης

Ο  Ίφιτος Πύργου πανηγυρίζει από το Σάββατο την άνοδο στη Γ1 ΕΣΚΑΗ,  αφού την εξασφάλισε και μαθηματικά μετά την εκτός έδρας νίκη κόντρα στον Αχαϊκό με 47-61 και πλέον χρειάζεται άλλη μια νίκη στα εναπομείναντα τρία παιχνίδια για να κατακτήσει και την πρώτη θέση. Ο αγώνας του Σαββάτου με αντίπαλο την ομάδα της Αχαγιάς ήταν πολύ κρίσιμος κυρίως για τους γηπεδούχους,  αφού με νίκη θα ήταν και αυτοί κοντά στην άνοδο.

Οι δύο ομάδες πάλεψαν από το πρώτο λεπτό και υπήρχαν δυνατές μονομαχίες εκατέρωθεν. Οι Πυργιώτες στηριζόμενοι κυρίως στα σουτ  τριών πόντων (4) πήραν προβάδισμα 12-17 στο τέλος της α΄ περιόδου. Στη συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο με 25-25, ενώ το σκηνικό δεν άλλαξε στη γ΄ περίοδο, με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (38-40).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, το οποίο  είναι το καλύτερο για τον Ίφιτο στα περισσότερα ματς, με ένα μεγάλο σερί πόντων (3-21) και πολύ καλή άμυνα,  μετέτρεψε το ντέρμπι σε παράσταση για ένα ρόλο αφού όλα τελείωσαν όταν η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 19 πόντους. Επόμενη αγωνιστική την Τετάρτη στις 8μ.μ. στο κλειστό του Πύργου, με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Πατρών.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 25-25, 38-40, 47-61.

Ίφιτος (Γ. Μπεκρής ):  Φραγκούλης 6 (2), Δημήτρουλας 16 (4), Μπεκρής 20 (3), Αναγνωστόπουλος 6, Τσεκούρας 3, Αναγνώπουλος 10, Φωτιάδης, Μικέλης, Βακαλόπουλος, Συναδινός.

Γαστούνη-Ολυμπιακός Π. 53-52

Ο Γ.Σ. Γαστούνης κέρδισε 53-52 τον Ολυμπιακό Πατρών, το Σάββατο, σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι και βρίσκεται πλέον μια νίκη μακριά από την άνοδο στη Γ1 ΕΣΚΑΗ. Η ομάδα του Θωμά Δαλαμάρα, έχανε με 8 πόντους στο 30΄ (33-41), αλλά με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά και νικητήριο καλάθι του Παπαγεωργίου, έφτασε στην επικράτηση  με ένα πόντο. Την Τετάρτη, ο Γ.Σ. Γαστούνης φιλοξενεί τα Ψηλαλώνια και με νίκη θα εξασφαλίσει και μαθηματικά την άνοδο, ακολουθώντας τον Ίφιτο.

Τα δεκάλεπτα:  11-9, 9-13, 13-19, 20-11.

Γαστούνη (Θ. Δαλαμάρας): Φωτόπουλος 1, Παπαγεωργίου 5, Σκουρλής 7, Τρικόγιας 3, Ρέτσης 5, Ανδρικόπουλος 14, Μπακόπουλος 16 , Σταματάτος 2.