Γ2 ΕΣΚΑΗ: Άνοδος και για τη Γαστούνη

Ημερομηνία: 25-05-2017 | Συντάκτης:

Ο Γ.Σ. Γαστούνης νίκησε 46-44 τα Ψηλαλώνια, το βράδυ της Τετάρτης στο «Αέθλειον» και ακολούθησε τον Ίφιτο Πύργου στη Γ1 ΕΣΚΑΗ. Η ομάδα του Θωμά Δαλαμάρα έκανε το 4 στα 4 στα πλέι-οφ και εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδο στη Γ1, δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση των πλέι-οφ.

Το παιχνίδι ήταν δυνατό, με την ηλειακή ομάδα να προηγείται με διψήφια διαφορά στο α΄ δεκάλεπτο αλλά ήταν άστοχη στη β΄ και γ΄ περίοδο, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ (18-22 το ημίχρονο και 31-34 στο 30΄). Στο τελευταία δεκάλεπτο όμως, βελτίωσε την άμυνά της, είχε καλύτερες επιλογές στην επίθεση και με καλάθι του Τάσου Μπακόπουλου, 3΄΄ πριν το τέλος, πήρε την πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-4, 3-18, 13-12, 15-10.

Γαστούνη: Λούρμπας 15,  Σκουρλής 9,  Μπακόπουλος 10, Ρέτσης 3, Παπαγεωργίου 3, Αδρικόπουλος 2, Σταματάτος 4, Καραγιάννης, Φωτόπουλος, Χαραλαμπόπουλος,  Τρικόγιας.

Ίφιτος-Ολυμπιακός Π. 58-22

Ο Ίφιτος πέτυχε την 14η φετινή νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Γ2 ΕΣΚΑΗ και δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση των πλέι-οφ, εξασφάλισε την πρώτη θέση.  Η ομάδα του Πύργου, σε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της, συνέτριψε τον Ολυμπιακό Πατρών με 58-22 την Τετάρτη στο «Γ. Βασιλακόπουλος». Παρότι οι Πατρινοί «καίγονταν»  για τη νίκη σε καμία περίπτωση δεν κατάφεραν να τη διεκδικήσουν.

Η δυναμική άμυνα με προσαρμογές του προπονητή Γιώργου Μπεκρή «βραχυκύκλωσε»  τον Ολυμπιακό επιθετικά, ο οποίος σε κανένα δεκάλεπτο δεν κατάφερε να σκοράρει διψήφιο αριθμό πόντων, όπως επίσης κανένας παίκτης του δεν σκόραρε πάνω από 6 πόντους! Επόμενη αγωνιστική για τον Ίφιτο, την Κυριακή εκτός έδρας με αντίπαλο τα Ψηλαλώνια Πατρών.

Τα δεκάλεπτα: 14-8, 27-13, 43-16, 58-22.

Ίφιτος: Φωτιάδης 1, Μικέλης 2, Μπεκρής 21 (2), Φραγκούλης 5 (1), Δημήτρουλας 13 (1), Σπηλιωτόπουλος 3, Αναγνώπουλος 7, Γκάβαλος 2, Συναδινός 4 (1), Αναγνωστόπουλος, Βακαλόπουλος.

* Η Ήλιδα πέτυχε την πρώτη νίκη στα πλέι-οφ, εντός έδρας επί του Αχαϊκού με 40-29, αλλά δεν έχει ελπίδες ανόδου.