Α2 ΕΣΚΑΗ: Μεγάλες νίκες για Αμαλιάδα, Σ.Ε.Φ.Α. στην Πάτρα

Ημερομηνία: 17-10-2018 | Συντάκτης:

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”73551″ img_size=”full”][vc_column_text]Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας και ο Σ.Ε.Φ.Α. Ανδραβίδας πέτυχαν μεγάλες νίκες στην Πάτρα, επί του Κρόνου και του Παναχαϊκού αντίστοιχα, για τη 2η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΗ.

Κρόνος-Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας 52-59

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας κέρδισε το δυνατό Κρόνο στο Κλειστό των Ροϊτίκων στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής και έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΗ, δείχνοντας πως θα είναι φέτος το αφεντικό της κατηγορίας!

Η ομάδα της Αμαλιάδας, με αμυντική προσήλωση επέβαλε το ρυθμό της από την αρχή του παιχνιδιού και στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 26-39.

Ένα κακό δίλεπτο στην τρίτη περίοδο έδωσε το δικαίωμα στον Κρόνο να ισοφαρίσει 42-42, αλλά γρήγορα βρήκε τις λύσεις και προηγήθηκε 43-51. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους με το τελικό 52-59 να έρχεται χωρίς προβλήματα.

Επόμενο παιχνίδι για τον Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας, την προσεχή Κυριακή στις 13:30 με τον Κεφαλληνιακό, εντός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 26-39, 43-51,52-59.

Κρόνος (Παστός): Σταθόπουλος, Ηλιόπουλος, Θεοδωρόπουλος 12(2), Στεφανίδης 10, Μαργέλλος 5, Τζιούβελης 9(1), Ζαννίδης 5(1),Τσαγκρώνης 8, Τερζης 2, Φραγκούλης 1.

Α.Σ.Σ Αμαλιάδας (Κιούφης): Λαμπρόπουλος, Παπαγιάννης 12, Θεοδωρόπουλος 7(1), Καλλιώρας, Κιούφης 13(2), Δασκαλόπουλος, Αντωνόπουλος, Μαντούβαλος, Πίκιος 7(1), Αγραπιδάκης, Λυμπέρης 20.

Παναχαϊκός-Σ.Ε.Φ.Α. 55-63

Το Σ.Ε.Φ.Α. πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΗ, στο κλειστό του Προμηθέα της Πάτρας, με αντίπαλο τον Παναχαϊκό. Επικράτησε με 55-63 κι ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 19 πόντους διαφορά (20-39).

Στη γ΄ περίοδο ο Παναχαϊκός αντεπιτέθηκε, σκοράροντας 5 τρίποντα (τα τρία από τον Καρυστινό) και μείωσε στους 3 (47-50 στο 30΄), αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σάκη Κουκουζέλη έπαιξαν καλή άμυνα (δέχτηκαν μόλις 8 πόντους), ήταν εύστοχοι στις βολές στο τέλος με τον Κορακιανίτη κι έφτασαν στη νίκη με 8 πόντους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 20-39, 47-50, 55-63.

Παναχαϊκός: Αλαφοδήμος 17 (3), Καρυστινός 25 (4), Γκοτσόπουλος, Μαραθιάς, Νικολαρας, Παπαδόπουλος 5 (1), Γιατράς, Στυλιδιώτης, Γοργότσης, Λιόλιος, Γκορτσίλας, Τσούνας 8.

Σ.Ε.Φ.Α.: Μασούρας 2, Κορακιανίτης 16 (2), Αρβανίτης 3 (1), Δρακόπουλος 5, Μάρκου 6, Καμίλης 4, Τσιρώνης 10 (2), Κουρής 6, Τόγιας 11.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]