Α1 ΕΣΚΑΗ: Νίκησε και «έπιασε» τη Ζάκυνθο ο Ολυμπιονίκης

Ημερομηνία: 02-04-2018 | Συντάκτης:

Ο Ολυμπιονίκης νίκησε σχετικά εύκολα την Ε.Α. Παραλίας με 70-61, σήμερα στο κλειστό της Αρχ. Ολυμπίας και «έπιασε» τη Ζάκυνθο στην προνομιούχο 11η θέση. Και το επόμενο μεταξύ τους παιχνίδι στο νησί του Ιονίου, ίσως κρίνει και την υπόθεση «παραμονή».

Η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη έσφιξε την άμυνά της στο β΄ δεκάλεπτο και πήρε διαφορά 8 πόντων στο ημίχρονο. Στη γ΄ περίοδο πέντε διαδοχικοί πόντοι του Θεοδωρόπουλου κι ένα τρίποντο του Ζωγόπουλου έφεραν τη διαφορά στους 12 πόντους στο 30΄ και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το παιχνίδι.

Οι ψηλοί Κριτσέλης και Σαλάι είχαν πολύ καλή απόδοση σε άλλο ένα παιχνίδι, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Λαμπρόπουλος, που με δικά του τρίποντα στη β΄ περίοδο συνέβαλε στο να αρχίζει ο Ολυμπιονίκης να ξεφεύγει στο σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-34, 57-45, 70-61.

Ολυμπιονίκης: Κόλλιας 7(1), Θεοδωρόπουλος 8 (2), Κριτσέλης 10, Σαλάι 10, Σακελλαρίου 3 (1), Ζωγόπουλος 9 (1), Λαμπρόπουλος 10 (2), Στούκας 6, Τροχανάς 4, Βασιλειάδης 3, Γεωργιόπουλος, Ρουμελιώτης.

Ε.Α. Παραλίας: Γεωργόπουλος 5 (1), Σακελλαρόπουλος 16 (2), Αντωνόπουλος 10 (1), Πετούσης 4, Καλλιγας 14 (4), Σιδέρης 1, Καψαλος 6, Λαζανάς 5 (1), Αποστολόπουλος, Μαυροθαλασσίτης.

Ολυμπιονίκης-Ε.Α. Παραλίας 70-61
Νέοι Εσπέρου-Ζάκυνθος 79-60
Ληξούρι-Παναχαϊκή 67-49
Κεφαλονιά-Αίολος 74-45
Αραχωβίτικα-Αγυιά 54-48