Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας-Πρ. Ηλίας 54-62: Λύγισε στο φινάλε

Ημερομηνία: 27-04-2018 | Συντάκτης:

Ο ΑΣ.Σ. Αμαλιάδας, μετά από επτά διαδοχικές νίκες, δεν κατάφερε να νικήσει το δυνατό Πρ.Ηλία/ΠΑΟΚ και να θέσει σοβαρή υποψηφιότητα για συμμετοχή στα πλέι-οφ. Ηττήθηκε το βράδυ της Τετάρτης 62-54 στο κλειστό της Ήλιδας και υπόσχεται τη νέα σεζόν να παρουσιαστεί ακόμα πιο δυνατός και να διεκδικήσει την άνοδο στην Α1 ΕΣΚΑΗ.

Στο α΄ ημίχρονο η ομάδα των Νιπεργιάλη-Κιούφη είχε βραχεία κεφαλή στο σκορ αλλά εν τέλει με buzzer beater του Κουτρουμάνη, ολοκληρώθηκε στην απόλυτη ισορροπία, 26-26.  Στη γ΄ περίοδο ο Προφήτης πήρε προβάδισμα 6 πόντων, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η Αμαλιάδα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πέρασε μπροστά με 1 πόντο (53-52), 3.20΄πριν τη λήξη. Οι Πατρινοί όμως έμειναν ψύχραιμοι και με επιμέρους σκορ 10-1 στα τελευταία λεπτά, έφτασαν στη νίκη. Η διοίκηση του Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας συγχαίρει τους παίκτες για τη φοβερή προσπάθεια του β΄ γύρου και τους διαιτητές για τη δίκαιη διαιτησία τους και συμπληρώνει: «Σίγουρα οι βάσεις μπήκαν για τη νέα χρονιά που οι στόχοι θα είναι ιδιαιτέρως υψηλοί» .
Τα δεκάλεπτα: 19-12, 26-26, 39-45, 54-62.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας: Λαμπρόπουλος 2, Κίντος, Θεοδωρόπουλος 11(3), Κιούφης 23(3), Δασκαλόπουλος 2, Κατσιγιάννης, Μαντούβαλος 6, Αγραπιδάκης 10.

Προφήτης Ηλίας: Χουλιαράς 10(1), Πλέγας, Γιούρτης 8, Νακόπουλος, Μήλας, Χρονόπουλος, Σιαμαντάς 7, Κουτρουμάνης 14, Αναγνωστόπουλος 9(1), Κωσταγιαννακόπουλος 11(1), Παντελίδης 3, Μπούτος.

Φωτογραφία: Δημήτρης Τρασάνης