Α.Ε. Λεχαινών-Ε.Α.Π. 63-68: Πλήρωσε την αστοχία στις βολές

Ημερομηνία: 10-10-2018 | Συντάκτης:

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”43831″ img_size=”full”][vc_column_text]Η Α.Ε.Λ. πλήρωσε την αστοχία της στις βολές κι έχασε ένα δικό της παιχνίδι, το βράδυ της Δευτέρας στο «Αέθλειον», στην πρεμιέρα της Α1 ΕΣΚΑΗ. Ηττήθηκε από την Ε.Α.Π. 63-68 κι ενώ δύο λεπτά πριν τη λήξη η ομάδα του Γρηγόρη Κακολύρη ήταν μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους διαφορά, 63-58. Στο τελευταίο δίλεπτο, η ηλειακή ομάδα είχε 0/6 βολές, ενώ η Ε.Α.Π. 10/10 (6/6 ο Ρέλλας και 4/4 ο Σταυρόπουλος), με αποτέλεσμα οι Πατρινοί να κάνουν σερί 10-0 και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Συνολικά η Α.Ε.Λ. έχασε 18 βολές και αυτός ήταν ο σημαντικότερος λόγος που έχασε και τον αγώνα. Στο α΄ ημίχρονο η Ε.Α.Π. προηγήθηκε με 5 πόντους (28-33), η Α.Ε.Λ. έφερε το παιχνίδι στα ίσα στη γ΄ περίοδο (49-49) και έφτασε κοντά στη νίκη στο 38΄. Κάπου εκεί όμως, οι γαλάζιοι τα… έσπασαν από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας, όπως προείπαμε.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 28-33, 49-49, 63-68.

Α.Ε.Λ.: Βαρδίκος 17, Χουλιαράς 21 (2), Σκάλτσας, Κολλιόπουλος 4, Λαμπρόπουλος 6 (2), Αναστασόπουλος 5 (1), Χαραλαμπόπουλος, Στεφανίδης 1, Γιωτόπουλος 7, Νιωτόπουλος, Κοντάρης 2.

Ε.Α.Π.: Σταυράκης 15 (2), Κωσταρρέλος, Γκούτης 7 (2), Μαγγιώρος, Μπεκατώρος 3 (1), Σταυρόπουλος 9 (1), Ρέλλας 17, Τσώλος, Μπαϊρακτάρης 2, Ζαβέρδας, Γιαννακόπουλος 5, Νάτσκος 10.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]