Αστέρας Αμαλιάδας-Τρίκαλα 0-2: Καλά στοιχεία παρά την ήττα

Ημερομηνία: 10-09-2017 | Συντάκτης:

Ο Αστέρας ηττήθηκε 2-0 από τα Τρίκαλα το απόγευμα στο δημοτικό στάδιο Αμαλιάδας, αλλά έδειξε καλά στοιχεία, στο ντεμπούτο του Τίμου Καβακά στον πάγκο.

Το σκορ μικρή σημασία έχει, αφού αντίπαλος του αμαλιαδίτικου συλλόγου ήταν μια ομάδα ανώτερης κατηγορίας, η οποία θα πρωταγωνιστήσει στη Football League.

Ο Αστέρας, μπήκε δυνατά, πρέσαρε ψηλά και απείλησε πρώτος, στο 21΄, όταν ο Μπαρμπαρούσης έβγαλε κάθετα στον Μαρουκάκη και αυτός από αριστερά μέσα στην περιοχή σούταρε δυνατά για να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ ο Αποστολίδης.

Δύο λεπτά μετά, τα Τρίκαλα άνοιξαν το σκορ στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν. Ο Τσίπρας έγινε αποδέκτης της μπάλας από δεξιά μέσα στην περιοχή και υπό πίεση έπιασε ένα ωραίο διαγώνιο σουτ που κατέληξε στην απέναντι γωνία, δοκάρι και γκολ.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 67΄ ο Ζγκούρι με κεφαλιά μετά από σέντρα του Τσίπρα, έκανε το 0-2.