«Ανάσα» για Ολυμπιονίκη

Ημερομηνία: 29-03-2017 | Συντάκτης:

olympionikis

Κέρδισε 58-54 την Αγυιά και ελπίζει σε παραμονή

Ο Ολυμπιονίκης, χωρίς τους Ζωγόπουλο, Ρουμελιώτη,  κέρδισε 58-54 το απόγευμα της Δευτέρας την Αγυιά και πήρε βαθμολογική ανάσα στη μάχη της παραμονής στην Α1 ΕΣΚΑΗ. Η ομάδα του Χάρη Τροχανά ισοβαθμεί ξανά με τον Ήφαιστο/Αχιλλέα, ο οποίος ηττήθηκε από την Απολλωνιάδα, υπερτερεί όμως στην ισοβαθμία και απομένουν τέσσερις αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Η ηλειακή ομάδα βρέθηκε να χάνει με 3 πόντους στο ημίχρονο (26-29) αλλά στο β΄ μέρος βελτίωσε την άμυνά της, είχε καλύτερες επιλογές στην επίθεση και πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (44-39). Στη δ΄ περίοδο, οι παίκτες του Χάρη Τροχανά έμειναν ψύχραιμοι  στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και πήραν την πολύτιμη νίκη. Ο Ηρακλής Κριτσέλης πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση με 13 πόντους και πολλά ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Λαμπρόπουλος, Σακελλαρίου και Σαλάι.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Ολυμπιονίκη, την προσεχή Δευτέρα, στις 8.30μ.μ. στο κλειστό της Αλεξιώτισσας, με αντίπαλο την ομάδα των Νέων του Εσπέρου.

Τα δεκάλεπτα: 11-10, 26-29, 44-39, 58-54.

Ολυμπιονίκης: Καπρούλιας 2, Γεωργιόπουλος 6, Λαμπρόπουλος 11 (3), Τροχανάς, Γεωργακάκος, Σακελλαρίου 10 (1), Σαλάι 11, Κοντάρης 5, Κριτσέλης 13.

Αγυιά: Μπουμπούλης 5, Λ. Καλογιάννης 1, Μούτσιος 17(3), Μπίρμπας 7, Χρυσανθόπουλος 12(1), Χατζηβασιλείου 2, Κόλλιας, Χατζηευφραιμίδης, Καραβάς, Κασπίρης.