Άλωσε και το Αίγιο ο Πανωλενειακός

Ημερομηνία: 10-03-2017 | Συντάκτης:

panoleneiakos

Πέμπτη σερί νίκη για την ομάδα του Γ. Λεβεντούρη

Ο Πανωλενειακός συνέχισε την εντυπωσιακή πορεία του τελευταίου διμήνου, στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΗ. Κέρδισε 50-37 την Ε.Φ.Α. στο Αίγιο  για τη 19η αγωνιστική και αυτή ήταν η πέμπτη διαδοχική νίκη και η έβδομη στα τελευταία οχτώ παιχνίδια. Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη, παρέμεινε στην  9η θέση της βαθμολογίας, έχει εξασφαλίσει την παραμονή και τις εναπομείνασες 7 αγωνιστικές θα επιδιώξει να τερματίσει όσο ψηλότερα γίνεται (πολύ δύσκολα θα προλάβει τα πλέι-οφ).

Η νίκη στο Αίγιο ήρθε εύκολα για την ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη, με όπλο την πολύ καλή άμυνα, κυρίως στο α΄ ημίχρονο, το οποίο ήταν το καλύτερο φετινό για τους «ερυθρόλευκους». Ο Πανωλενειακός προηγήθηκε 22-7 στο α΄ δεκάλεπτο και 36-14 στο ημίχρονο και «καθάρισε» από νωρίς το παιχνίδι, κάνοντας συντήρηση δυνάμεων στο β΄ μέρος.  Αξίζει να σημειωθεί ότι η ηλειακή ομάδα κάλυψε και τη διαφορά των τεσσάρων πόντων που είχε χάσει στον αγώνα του α΄ γύρου στο Καράτουλα.

Το επόμενο παιχνίδι για τον Πανωλενειακό είναι την προσεχή Δευτέρα στις 6.30μ.μ., εντός έδρας, με αντίπαλο τον Πρ. Ηλία/ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 7-22, 14-36, 23-43, 37-50.

Ε.Φ.Α. (Δ. Σιαβελής): Τσάλτας 2, Πλέσσας 2, Βαγενάς, Χατζηβασιλείου 1, Κωστόπουλος 17 (2), Καριοφύλης, Μέρμηγκας 2, Τσιάρας 6, Κωνσταντακόπουλος 2, Καραφωτιάς 5.

Πανωλενειακός (Γ. Λεβεντούρης): Θεοδωρακόπουλος 5 (1), Γιαννόπουλος 1, Μάρρας 3 (1), Παλαιόπουλος 12 (3), Τζουανόπουλος, Μπεκυράς 8, Βλάχος 2, Κουτσόπουλος 6, Μπαχούρος 3 (1), Παπαδόπουλος 10.