Κόροιβος: Ήττα στην παράταση από τον ΠΑΟΚ

Ημερομηνία: 10-12-2017 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος γύρισε το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ στην τελευταία περίοδο, το έστειλε στην παράταση αλλά εκεί δεν άντεξε, ξέμεινε από λύσεις και ηττήθηκε από τους Θεσσαλονικείς με 91-87.
Ο ΠΑΟΚ πήρε ισχνό προβάδισμα 5 πόντων στην α΄ περίοδο και στα μέσα του β΄ δεκαλέπτου έφτασε στο +9 (18-27). Με δύο γκολ φάουλ του Ντε Κόζι, οι κυανόλευκοι μείωσαν στους 3 (26-29) για να τελειώσει το α΄ ημίχρονο 33-28 υπέρ της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Στις αρχές της γ΄ περιόδου, ο ΠΑΟΚ έφτασε σε διψήφια διαφορά (30-40) με 5 πόντους του τελευταίου μεταγραφικού αποκτήματος, Φιλ Γκος, αλλά ο Κάρσον με 11 προσωπικούς πόντους στο γ΄ δεκάλεπτο ψαλίδισε τη διαφορά στους 3 (46-49) και τα 30 λεπτά αγώνα συμπληρώθηκαν με σκορ 52-58.

Στην 4η περίοδο πήρε μπρος ο Μάρκους Πόσλι και με δύο διαδοχικά τρίποντα ισοφάρισε 58-58. Με σερί 8-0 και πρωταγωνιστή τον άφαντο μέχρι εκείνη τη στιγμή Θοδωρή Ζάρα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 58-66 , 6.13 πριν το φινάλε και λίγο αργότερα ο Κάρσον έγραψε το 67-71. Ο Πόσλι με νέο τρίποντο μείωσε στον πόντο (70-71), 47΄΄ πριν τη λήξη και στην επόμενη επίθεση ο Γκος αστόχησε σε τρίποντο, ο Χρυσικόπουλος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ αλλά ο Ράουντρι έκλεψε τη μπάλα, έδωσε στον αιφνιαδιασμό στον Κάρσον και αυτός με λέι-απ, έβαλε μετά από πολλή ώρα μπροστά στο σκορ τον Κόροιβο, 72-71, 13΄΄ πριν τελειώσει η κανονική διάρκεια. Στην επόμενη επίθεση ο Πόσλι έκανε φάουλ στον Τσόχλα, 4,4 πριν τη λήξη, αυτός ευστόχησε στη μία βολή και ισοφάρισε 72-72 και το τρίποντο του Πόσλι από τα 8 μέτρα υπό πίεση, δεν βρήκε στόχο και ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Εκεί ο ΠΑΟΚ με καλάθια των Τσόχκλα, Γκος (τρίποντο) και Μαργαρίτη πήρε κεφάλι 7 πόντων (74-81) 1.37 πριν το φινάλε και τα δύο…τετράποντα του Πόσλι (τρίποντο και φάουλ) στο τελευταίο λεπτό δεν στάθηκαν ικανά να φέρουν την ανατροπή καθώς ο δικέφαλος ήταν ψύχραιμος στις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 28-33, 52-58, 72-72 (κ.α.), 87-91.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Κάρσον 28 (8/14 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μιλεντίγιεβιτς, Ράουντρι 3 (1/6 σουτ), Ντίκερσον, ΝτεΚόζι 17 (4 ριμπάουντ), Πόσλι 21 (6/13 τρίποντα), Αντωνάκης, Σαχπατζίδης, Σκουλίδας 6 (2), Σπυριδωνίδης 2, Χάινς 10 (9 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 10 (1), Κόνιαρης (0/7 σουτ), Μαργαρίτης 4, Τζόουνς 18 (3/6 δίποντα, 12/12 βολές, 12 ριμπάουντ), Τρις (0/3 σουτ), Χρυσικόπουλος 17 (7/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 2, Τσόχλας 7 (1), Ζάρας 6, Κατσίβελης 2 (7 ριμπάουντ), Γκος 25 (4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5/6 βολές).