Αχαιός-Α.Ε. Λεχαινών 54-71: Σταθερά πρώτη…

Ημερομηνία: 02-03-2018 | Συντάκτης:

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”53934″ img_size=”full”][vc_column_text]Η Α.Ε. Λεχαινών πέρασε σαν σίφουνας από το κλειστό της Αλεξιώτισσας. Νίκησε 71-54 τον Αχαιό το βράδυ της Τετάρτης και συνεχίζει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας της Α2 ΕΣΚΑΗ.  Η ομάδα του Γρηγόρη Κακολύρη ήταν πολύ καλή επιθετικά στο α΄ ημίχρονο και πετυχαίνοντας σε αυτό το διάστημα 47 πόντους, ξέφυγε με διψήφια διαφορά (35-47 στο 20΄). Αιχμή του δόρατος στο α΄ δεκάλεπτο ήταν ο Θοδωρής Μάρκου που πέτυχε 10 πόντους ενώ ο πολύπειρος Παναγιώτης Στεφανίδης  πρόσθεσε 5 και στη β΄ περίοδο (αλλά και στη γ΄) οι  Γιάννης Βαρδίκος , Αλέξανδρος Λυκούδης, κατά βάση, ανέλαβαν το σκοράρισμα. Στο β΄ ημίχρονο, οι Λεχαινίτες έπαιξαν καλή άμυνα και έφτασαν σε μια εύκολη επικράτηση με 17 πόντους διαφορά.  Την προσεχή Τετάρτη, η Α.Ε.Λ. υποδέχεται τον Πήγασο.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 35-47, 43-57, 54-71.

Αχαιός: Καραχάλιος 7, Διαμαντόπουλος 16, Παναγής 2, Σιράγας 4, Κυρσανίδης 4, Σταυριανός 2, Σκούρας 2, Βαλκανάς 8(1), Βλαχόπουλος 6, Αγουρίδης 2, Ζάγγος 1, Καυκάς.

Α.Ε.Λ.: Βαρδίκος 27, Στεφανίδης 10(2), Μάρκου 10, Στριγάς 3(1), Γκούτης 4, Λυκούδης 15(2), Παλλαδινός 2, Αντωνόπουλος, Μπαγουλής, Μελιτσόπουλος, Αναστασόπουλος, Χαραλαμπόπουλος.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]