Βόλεϊ/Κόροιβος: Έκανε το καθήκον του, 3-1 την Ε.Α.Π. και περιμένει

Ημερομηνία: 30-03-2019 | Συντάκτης:

Η ομάδα βόλεϊ του Κοροίβου έκανε το καθήκον της στον τελευταίο αγώνα της στα πλέι-άουτ της Α2 Εθνικής. Νίκησε 3-1 σετ την Ε.Α.Π. στο Κλειστό της Ήλιδας και τώρα περιμένει… δώρο από την Α.Ε. Αρμενίων το επόμενο Σάββατο με την Ε.Α.Π. στην Πάτρα, για να πάρει τη 2η θέση και να δώσει μπαράζ παραμονής. Η ομάδα του Ανδρέα Γκρουμούσα θέλει νίκη της αδιάφορης βαθμολογικά Αρμενικής με οποιοδήποτε σκορ ή να μην κερδίσει η Ε.Α.Π. με τρίποντο, για να τερματίσει δεύτερη και να υποβιβαστεί απευθείας η Ε.Α.Π..

Ο Κόροιβος πήρε εύκολα το 1ο σετ με 25-20 αλλά ακόμα πιο εύκολα έχασε το 2ο με 12-25. Το 3ο σετ ήταν κρίσιμο, οι κυανόλευκοι μπήκαν αποφασισμένοι, πήραν προβάδισμα εξαρχής και έφτασαν εύκολα στο 25-18 (2-1 στα σετ). Στο 4ο σετ ο Κόροιβος προηγήθηκε 17-15 και το πήρε με 25-20.