Βόλεϊ/Κόροιβος: Στην κορυφή τα τμήματα υποδομής-Πρώτη θέση στην Πελοπόννησο οι Παίδες, δεύτεροι οι Παμπαίδες

Ημερομηνία: 21-06-2022 | Συντάκτης:
Η ομάδα Παμπαίδων του Κοροίβου, με τον προπονητή Γ. Σωτηρόπουλο, που πήρε μέρος στο Final-4 U17 της Ε.Σ.ΠΕ.Π..

Την 2η θέση στην Πελοπόννησο κατέκτησε ο Κόροιβος στους Παμπαίδες, μετά την διεξαγωγή του Final-4 U17 της Ε.Σ.ΠΕ.Π., το Σαββατοκύριακο, στο Κλειστό Γυμναστήριο «Κ. Πετρόπουλος» στο Κουκούλι. Οι μικροί του Γιώργου Σωτηρόπουλου ηττήθηκαν 3-1 σετ στον τελικό, το απόγευμα της Κυριακής, από τον οικοδεσπότη Άθλο Πατρέων, και θα μπορούσαν ακόμα και την πρωτιά, αν ήταν πιο συγκεντρωμένοι αλλά και πιο τυχεροί, καθώς σε μια κρίσιμη φάση στο 24-24 του 3ου σετ, η τύχη ήταν με το μέρος του Άθλου, έγινε το 25-24 και το σετ πήγε στην πατρινή ομάδα, με το οποίο έκανε το 2-1. Παράλληλα, στο 4ο σετ το βαρύ πυροβολικό του Κοροίβου, Θοδωρής Αβραμόπουλος, έπαιξε τραυματίας, με αποτέλεσμα η ομάδα να χάσει μέρος από την δυναμική της στην επίθεση.

Όπως και να ’χει, για τον Κόροιβο μετά την πρωτιά στους Παίδες σε όλη την Πελοπόννησο και την συμμετοχή στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα, ήρθε η 2η θέση στους Παμπαίδες, γεγονός που αποτελεί άλλη μια μεγάλη επιτυχία για τον σύλλογο της Αμαλιάδας, που έχει πολλά ταλαντούχα παιδιά. Ο Κόροιβος κέρδισε εύκολα το Σάββατο στον ημιτελικό τον Σπαρτιατικό με 3-0 σετ (και τα τρία σετ με 25-15) και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό με αντίπαλο τον Άθλο Πατρέων που νίκησε 3-2 σετ την Καλαμάτα ’80.

Η απονομή για τον Κόροιβο από τον πρόεδρο της Ε.Σ.ΠΕ.Π., Θοδωρή Κανελλόπουλο.

Ο τελικός

Στο 1ο σετ του τελικού, η ομάδα του Γιώργου Σωτηρόπουλου κέρδιζε 19-16, αλλά στη συνέχεια υπέπεσε σε λάθη, ο Άθλος με σερί 8-0 έκανε το 24-19 και πήρε το σετ με 25-21.

Στο 2ο σετ, ο Κόροιβος μπήκε ξανά καλά και προηγήθηκε 3-0, 8-2 και 10-6, ενώ έφτασε και στο 18-9, με κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Αβραμόπουλο. Οι Αμαλιαδίτες ισοφάρισαν εύκολα σε 1-1 σετ με 25-12.

Στο 3ο σετ οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και στη συνέχεια ο Κόροιβος ξέφυγε με 7-4. Ο Άθλος όμως ισοφάρισε 8-8 και προσπέρασε 11-8 με σερί 5-0. Ο Κόροιβος με πόντους κυρίως από τον Γκρίλλα ισοφάρισε 12-12 και προσπέρασε 14-13. Ο Άθλος προηγήθηκε στη συνέχεια 17-14, αλλά με σερβίς του Γκρίλλα και εύστοχες επιθέσεις του Αβραμόπουλου, ο Κόροιβος πέρασε ξανά μπροστά 18-17, σε ένα συναρπαστικό σετ. Οι Πατρινοί απάντησαν με μικρό σερί 3-0 (20-18) και στο 23-21 ο Αβραμόπουλος πήρε το όπλο του, με δύο δικούς του πόντους ισοφάρισε 23-23 και ο ίδιος έκανε το 24-23. Οι γηπεδούχοι, όμως, ισοφάρισαν 24-24 και εν συνεχεία με έναν τυχερό πόντο έκαναν το 25-24. Ο εξαιρετικός Κανελλόπουλος έγραψε το 26-24 και το 2-1 σετ για τον Άθλο.

Στο 4ο σετ, με τον Θοδωρή Αβραμόπουλο να έχει ενοχλήσεις στο γαστροκνήμιο, ο Κόροιβος προηγήθηκε 4-2, αλλά ο Άθλος ισοφάρισε 6-6 και πήρε προβάδισμα 3 πόντων, 10-7. Η διαφορά πήγε και στους 5 πόντους για την πατρινή ομάδα (14-9). Στη συνέχεια όμως οι Αμαλιαδίτες «επέστρεψαν» και μείωσαν 16-15. Ο Άθλος έφτασε στο 19-16, ο Αβραμόπουλος μείωσε 19-17, αλλά οι Πατρινοί με τον Κανελλόπουλο έφτασαν στο 24-17. Ο Κόροιβος έκανε την ύστατη προσπάθεια, μείωσε 24-21 με σερί 4-0, αλλά ο Άθλος με πόντο του Κανελλόπουλου πήρε τελικά το σετ και το ματς με 25-21.

Τα σετ: 25-21, 12-25, 26-24, 25-21.
Κόροιβος (Γ. Σωτηρόπουλος): Αβραμόπουλος, Γκρίλλας, Σωτηρόπουλος, Διονυσόπουλος, Δημησιάνος-Μέμμος, Ρουσόπουλος-Ψυρίλλος, Καλλιοτζής, Παπαγεωργίου.