Βαλκανικοί αγώνες βετεράνων στίβου: Ασημένιο ο Μπερέτας στα 5.000μ. βάδην

Ημερομηνία: 29-09-2022 | Συντάκτης:

Ο Λεχαινίτης στην καταγωγή, Πέτρος Μπερέτας, συμμετείχε στους Βαλκανικούς αγώνες βετεράνων στίβου, που διεξήχθησαν το τριήμερο 23-25 Σεπτεμβρίου στη Θεσσαλονίκη, στο Καυταντζόγλειο στάδιο, και κατέλαβε την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο στα 5.000μ. βάδην στην κατηγορία Μ60, χάνοντας στο νήμα από τον Ρουμάνο Μπομποτσέσκου (είχαν διαφορά μόλις 14 χιλιοστά του δευτερολέπτου, 31΄.54΄΄.66 έναντι 31΄.54΄΄.80).

Ο 62χρονος Ηλείος αθλητής, που φέτος πήρε το χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στο Βόλο, πέρυσι ήταν πρώτος στους βαλκανικούς της Κορυτσάς στα 5.000μ. βάδην και φέτος έχασε την πρωτιά κυριολεκτικά στο νήμα από τον Ρουμάνο συναθλητή του. Βελτίωσε όμως τον χρόνο του κατά 17 δευτερόλεπτα σε σχέση με πέρυσι, δείχνοντας σε εξαιρετική κατάσταση. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μπερέτας έχει υπάρξει πανελληνιονίκης παίδων το 1975 και εφήβων το 1977 και τα τελευταία χρόνια έχει επιστρέψει στους αγώνες στίβου. Μάλιστα, πλέον προπονείται υπό τις οδηγίες του «θρύλου» του βάδην στην Ελλάδα, Χρήστο Καραγεώργο.