Β΄ ΕΣΚΑΗ: Νίκες για Ίφιτο, Αιγέα, ήττα η Ήλιδα-Οι βαθμολογίες των πλέι-οφ και πλέι-άουτ

Ημερομηνία: 26-05-2022 | Συντάκτης:

Ο Αιγέας πέτυχε την 6η σερί νίκη του στα πλέι-άουτ.

propinisports@gmail.com

Διεξήχθη το Σαββατοκύριακο η 10η αγωνιστική των πλέι-οφ και πλέι-άουτ της Β΄ ΕΣΚΑΗ και ο απολογισμός των ηλειακών ομάδων ήταν δύο νίκες και μία ήττα (η Α.Ε. Βαρθολομιού είχε ρεπό). Για τα πλέι-οφ, ο Ίφιτος Πύργου πέτυχε δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας νίκη, επί της Ε.Φ.Α. στο Αίγιο αυτή την φορά, με σκορ 51-41 και ανέβηκε βαθμολογικά. Η ομάδα του Γιώργου Μπεκρή πήρε διψήφια διαφορά από το β΄ δεκάλεπτο (28-18 το ημίχρονο) και από κει και πέρα δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, ούσα εύστοχη από τα 6.75μ. στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Μπεκρής πέτυχε 22 πόντους με 4 τρίποντα, ενώ διψήφιος ήταν και ο Μαρκάκης με 11 πόντους και 3 τρίποντα.

Για τα πλέι-άουτ, ο Αιγέας Γαστούνης, ευρισκόμενος σε εξαιρετική κατάσταση, πέτυχε την έκτη σερί νίκη του κι έκανε άλλο ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία. Κέρδισε την Κυριακή την Φιλαθλητική Λέσχη Αιγίου στην Γαστούνη με 57-53 και απομακρύνθηκε αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη. Η ομάδα του Λάμπη Τεκερλέκη κέρδιζε με 7 πόντους στο ημίχρονο (34-27) και διατήρησε το προβάδισμά της σε όλο το β΄ μέρος. Η Φιλαθλητική μείωσε στον πόντο (48-47) τρεισήμισι λεπτά πριν το τέλος, αλλά ένα τρίποντο του Ξανθού, έδωσε ανάσα στους «μελανόλευκους» που επικράτησαν τελικά με 4 πόντους διαφορά. Παρασκευόπουλος και Φιτσάλος ήταν διψήφιοι, με 13 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Η έτερη ηλειακή ομάδα των πλέι-άουτ, η Ήλιδα, που έχει σχεδόν εξασφαλίσει την παραμονή, ηττήθηκε εντός έδρας από τον υπολογίσιμο Τρίτωνα με 65-57. Η ομάδα του Γιώργου Κωστόπουλου κέρδιζε με 7 πόντους στο ημίχρονο (33-26), αλλά στο β΄ ημίχρονο ήταν άστοχη στην άμυνα ζώνης της πατρινής ομάδας, με αποτέλεσμα ο Τρίτωνας να φτάσει στην ανατροπή στο δ΄ δεκάλεπτο. 13 πόντους πέτυχε ο Χαλικιάς και 12 οι Κουλούρης, Τατάνης, οι πρώτοι σκόρερς της ηλειακής ομάδας.

Ο Ίφιτος κέρδισε δεύτερη συνεχή φορά εκτός έδρας για τα πλέι-οφ.