Β΄ Εθνική/Γυναίκες: Πεντάστερη η Νίκη Τραγανού-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 13-12-2021 | Συντάκτης:

Η  γυναικεία ομάδα της Νίκης Τραγανού επικράτησε 5-0 των Αμαζόνων Κορινθίας το απόγευμα της Κυριακής και έφτασε τους 12 βαθμούς (4 νίκες-3 ήττες) στον 2ο Όμιλο της Β΄ Εθνικής. Τα κορίτσια της Νίκης έδειξαν την πρέπουσα σημασία και προσοχή στο ματς και μπήκαν στον βαρύ αγωνιστικό χώρο με μοναδικό στόχο τους τρεις βαθμούς της νίκης. Η ομάδα της Αγγελικής Θεοδωροπούλου είχε τα ηνία σε όλη την διάρκεια του αγώνα και το σκορ άνοιξε η Βλαστού με πλασέ στο 28΄, με το 1-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, στο 50΄, ξανά η Βλαστού διπλασίασε τα τέρματα της Νίκης και στο 55΄ η Φεφλέ με σουτ σημείωσε το 3-0. Στο 65΄ η Κωστοπούλου με μακρινό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, για να έρθει στο 72΄ η Ελένη Χρυσανθακοπούλου να διαμορφώσει το τελικό 5-0, μετά από επέλαση από την δεξιά πλευρά και περνώντας και την αντίπαλο τερματοφύλακα. Οι φιλοξενούμενες αγωνίστηκαν στο τελευταίο τέταρτο με οχτώ παίκτριες λόγω τραυματισμών και οι «μπλε» το σεβάστηκαν αυτό και αρκέστηκαν σε passing game στα εναπομείναντα λεπτά εις ένδειξη αλληλεγγύης!  Επόμενος αντίπαλος για την Νίκη Τραγανού, ο Εθνικός Καλαμάτας εκτός έδρας.

Νίκη Τραγανού: Θεοδωροπούλου, Γεωργοπούλου, Μαραζιώτη (46΄ Μάστορα), Μιχαλοπούλου, Χρυσανθακοπούλου Ελένη, Κωστοπούλου, Μπουσδούκου, Φεφλέ, Ζησιμοπούλου (55΄ Παναγοπούλου), Κομπορόζου (22΄ λ.τρ. Χρυσανθακοπούλου Αθανασία), Βλαστού (55΄ Μιχοπούλου). Στην αποστολή ήταν και οι Ζαγκλη, Γεωργιοπούλου.

Τα αποτελέσματα

Νίκη Τραγανού-Αμαζόνες Κορινθίας 5-0

Νέες Ατρομήτου-Εθνικός Καλαμάτας  11-0

Ατρόμητος Ζαρ.-Δόξα Πηγαδακίων (16 Ιανουαρίου)

Πήγασος Θρ.-Ίκαρος Πετρωτού (16 Ιανουαρίου)

Αμαζόνες Κορινθίας 0-28   0

*Εκκρεμούν οι αγώνες Ατρόμητος Ζαρ.-Δόξα Πηγαδακίων, Πήγασος Θρ.-Ίκαρος Πετρωτού.