Β΄ Εθνική/Γυναίκες: Ήττα για Νίκη Τραγανού-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 06-12-2021 | Συντάκτης:

Η γυναικεία ομάδα της Νίκης Τραγανού ηττήθηκε το απόγευμα της Κυριακής εντός έδρας, από τον Πήγασο Θριασίου με 2-1, για την 6η αγωνιστική στον 2ο Όμιλο της Β΄ Εθνικής, και βρίσκεται πλέον  στην 4η θέση της βαθμολογίας. Σε ένα πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο, τα κορίτσια της Νίκης στο α΄ ημίχρονο είχαν την υπεροχή αλλά ήταν άτυχες καθώς απώλεσαν δύο κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Στο β΄ ημίχρονο ο Πήγασος προηγήθηκε με πέναλτι της Παβάλ στο 55΄ και στο 63΄ η Καλοκαιρινού σημείωσε το 0-2. Η Κωστοπούλου στο 78΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ μείωσε σε 1-2 για την ηλειακή ομάδα, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, αφού στα εναπομείναντα λεπτά όσο και να πίεσε, δεν μπόρεσε να σκοράρει και να ισοφαρίσει.

Λίγο πριν την έναρξη του αγώνα, τα κορίτσια της Νίκης θέλησαν να περάσουν κοινωνικό μήνυμα για την βία κατά των γυναικών, σηκώνοντας πλακάτ που έγραφε «Δεν είσαι μόνη. Δεν είσαι η μόνη. Σπάσε την σιωπή». Μια κίνηση άξια συγχαρητήριων από τα κορίτσια, που έδειξαν έτσι την ευαισθητοποίησή τους σε ένα τόσο μείζον θέμα που έχει πάρει ανησυχητικές διαστάσεις το τελευταίο διάστημα.

Νίκη Τραγανού-Πήγασος Θριασίου  1-2

Εθνικός Καλαμάτας-Δόξα Πηγαδακίων  0-2

Ίκαρος Πετρωτού-Ατρόμητος Ζαρουχλεΐκων  5-0

Αμαζόνες Κορινθίας-Νέες Ατρομήτου  0-8