Β΄ ΕΣΚΑΗ: Φουλ για τον τίτλο η Α.Ε. Βαρθολομιού-Οι βαθμολογίες σε πλέι-οφ και πλέι-άουτ

Ημερομηνία: 08-06-2022 | Συντάκτης:

Η Α.Ε. Βαρθολομιού, μετά την εξασφάλιση της ανόδου στην Α2 ΕΣΚΑΗ, πάει φουλ για τον τίτλο του πρωταθλητή της Β΄ ΕΣΚΑΗ, ύστερα από την νίκη της επί της δυνατής Α.Γ.Ε. Ζακύνθου με 63-61, το απόγευμα του Σαββάτου, στο σχεδόν κατάμεστο Κλειστό της Γαστούνης. Η ομάδα του Σάκη Καρύδα παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας των πλέι-οφ με ρεκόρ 12 νίκες-1 ήττα, έχοντας δύο νίκες περισσότερες από την δεύτερη Α.Γ.Ε.Ζ. (έχει αγώνα λιγότερο), κι ενώ έχει να δώσει τρεις ακόμα αγώνες. Όσο για το παιχνίδι, η Α.Ε.Β. κέρδιζε με 11 πόντους στο ημίχρονο και με 10 στο γ΄ δεκάλεπτο, αλλά η ΑΓΕΖ μείωσε στον πόντο (62-61), ένα λεπτό πριν το τέλος. Ακολούθησε λάθος από πλευράς ηλειακής ομάδας, στη συνέχεια αστόχησε ο Βαρβαρήγος και ο Χριστοφοράτος με 1/2 βολές, ένα δευτερόλεπτο πριν το φινάλε, διαμόρφωσε το τελικό 63-61. Πολυτιμότερος για την Α.Ε.Β., ο 18χρονος γκαρντ Θοδωρής Δημητρακόπουλος, που πέτυχε 29 πόντους με 4 τρίποντα.

Ο Ίφιτος Πύργου, που είναι αδιάφορος βαθμολογικά, καθώς ο στόχος της παραμονής επετεύχθη από την κανονική περίοδο, υπέστη βαριά ήττα από τον Σείριο στην Αρχ. Ολυμπία με 91-45, αγωνιζόμενος με αρκετές απουσίες.

Για τα πλέι-άουτ, η Ήλιδα πέτυχε την Κυριακή άλλη μια άνετη νίκη, επί της Φιλαθλητικής αυτή τη φορά, με 63-41, και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας (ρεκόρ 10-3). Ο Αιγέας Γαστούνης πήρε άκοπα τη νίκη με αντίπαλο το Σοπωτό, που δεν κατέβηκε να αγωνιστεί, και έφτασε στο 9-4. Οι δύο ηλειακές ομάδες έχουν εξασφαλίσει την παραμονή και έχουν έναν ακόμα αγώνα να δώσουν για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.